Lahenduseta finantskriis süvendab USA majanduse probleeme

30. september 2008, 11:48

USA majandus seilas ohtlikes vetes juba
enne seda šokki, mis tuli nüüd sellest, et USA Kongressi esindajatekoja
panganduse päästekava tagasi lükkas.

Nüüd on karidele seilamine veelgi tõenäolisem, kirjutas agentuur Reuters.

Analüütikute sõnul suurendab maksumaksja rahadest kokku pandud päästepaketi (mis ei olnud populaarne, kuid levinud arvamuse järgi ülivajalik) tagasilükkamine riski, et USA panganduse probleemid levivad nüüd kiiremini ka välismaale ja muudavad veelgi tõsisemaks alanud maailmamajanduse kasvu pidurdumise.

„Hääletustulemus, mis lükkas tagasi 700 mld dollarilise paketi likviidsuskriisi leevendamiseks, on suurendanud tõenäosust, et kogu maailmamajandus läheb langusesse, kuna kapitali liikumine hangub,“ ütles Chris Jarvis, Caprock Risk Managementi analüütik New Yorgis.

Üsna varsti tunnevad seda omal nahal ka tavalised ameeriklased. Pangad kuhjavad sularahavarusid ning asi võib minna nii hulluks, et firmad ei saa enam sedagi raha, et töötajatele palgad välja maksta.

„Me juba näeme seda, et majanduskasv aeglustub ning kui olukord laenuturgudel ei parane järgmise paari nädala jooksul, läheb mõnedel firmadel laenusaamisega raskeks,“ ütles Wachovia Securities peaökonomist Gary Thayer. „See toob juba järgmisel kuul koondamiste kasvu.“

USA tarbijausaldus vangub ning esmaspäeval augusti kohta välja tulnud raport näitab, et eratarbimine ei kasvanud.

Analüütikute sõnul tuleb Kongressi liikmetel oma vastuseisust abipaketile üle saada ning mõista, et vaja on kiiret sekkumist, et pehmendada negatiivset mõju reaalmajandusele.

„Mina usun, et USA majandus on languses ning viimases kvartalis langus süveneb,“ ütles Princeton Junctioni majandusanalüüsi osakonna juht Bernard Baumohl. „Tänavune pühadeeelne ostuhooaeg võib kujuneda viimase 20-30 aasta kõige kehvemaks ning langus kesta kuni 2009. a keskpaigani,“ ütles ta.

Pärast kohtumist president George W. Bushiga ütlesid USA keskpanga juht Ben Bernanke ja rahandusminister Henry Paulson, et praegu peab pangandussüsteem pingele vastu.

„Meie pangandussüsteem on seni hästi vastu pidanud, kui arvestada kogu seda survet,“ ütles Paulson, lisades samas, et USA keskpank teeb kõik võimaliku, et süsteemi likviidsena hoida.

„Meil on mõjusad hoovad, kuid neist ei piisa,“ ütles üks endine Wall Streeti tippjuht. „Meil tuleb panna kokku mingi pakett, mis töötab. Ja võimalikult kiiresti.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2008, 12:41
Otsi:

Ava täpsem otsing