Liis Kängsepp • 28. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Investorid võtsid SEB fondist 270 mln krooni

SEB Likviidsusfondi juhi Ene Õunmaa sõnul lisandus eile sellele ca 130 miljonit krooni. Ta nimetab müügihuvi raugemise üheks põhjuseks fondi puhasväärtuse kasvamist 9,36 protsendi võrra.

Varavalitseja Kawe Kapitali partneri Kristjan Hänni sõnul oli kiirmüügihinna määramine SEB Likviidsusfondi osakutele õige otsus.

"Kunagise Hoiupanga Rahaturufondi ümberhindamise kogemusest võin öelda, et sellises olukorras on mõistlik hinnata fondi vara ümber "kiirmüügihinda", et tagada osakute tagasiostmine ka juhul, kui osakute allahindamise uudis investorite hulgas paanikamüügi põhjustab," kommenteeris Hänni.

Ta lisas, et vähemalt 1998. aastal tähendas nende samm seda, et reaalselt osakute tagasimüük vahetult pärast seda väga suur ei olnudki ja osaku puhasväärtus mõne aja pärast tõusis.

"Mina ei otsiks antud juhul fondist raha väljatõmmanute hulgast massiivselt insaidereid, sest kui juba deposiidiintress sellise fondi tootlusest märkimisväärselt kõrgemaks kujuneb, siis polnud seal raha hoidmine lihtsalt ratsionaalne. Eriti kehtib see muidugi eraisikute kohta, kellel deposiidiintress on maksuvaba, fondist teenitud tulu aga mitte," selgitas Hänni.

Tema sõnul on fondiinvestoritel sellises olukorras põhjust detailselt läbi vaadata fondi konkreetne regulatsioon ja tema puhasväärtuse määramise kord.

Kaitseminister Jaak Aaviksoo on üks neist, kes SEB Likviidsusfondi investeerides osast rahast ilma jäi ning ootab nüüd, et tarbijakaitseamet juhtunut uuriks.

"Nutumaiku mul suus ei ole, aga maakeeli öeldes on tegemist ikka paraja sigadusega," kommenteeris kaitseminister Aaviksoo seda, et SEB võlakirjafondist haihtus nädalavahetusel iga kaheksas kroon.Samuti tunnistas kandidaat, et pank reklaamis talle likviidsusfondi kui nullriskiga investeeringut ning seega pettis tema kui kliendi ootusi.

Aaviksoo tõi veel välja, kuidas ta käis eile SEB kodulehel ning esimene uudis, mida ta nägi, rääkis sellest, et SEB Grupi üheksa kuu tegevuskasum oli 7,9 miljardit krooni ning kohe selle kõrval teatas pank likviidsusfondi võlakirjade ümberhindamisest.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt