Morgan Stanley kukkus auku nagu SEB, kuid maksis ise

29. oktoober 2008, 16:24

Vene ärileht RBK daily annab detailse
ülevaate investeerimispangast Morgan Stanleyst, mis SEBga sarnaselt auku
kukkus, kuid sellest väljarabelemise ise kinni maksis.

Morgan Stanley kulutas 23 mld dollarit, et tasandada fondidest massiliselt raha välja võtnud klientide mõju, kirjutab RBK daily. SEB vähendas teatavasti probleemse investeerimisfondi osakute väärtust.

Septembris, mil Lehman Brothers maadles pankrotiohuga, võtsid investeerimispanga Morgan Stanley kliendid rahaturu fondidest oma raha massiliselt välja. Kogu raha väljavool ulatus 46 mld dollarini.

Et oma fonde likviidsena hoida ja hiigelkahjumist pääseda, kulutas pank müüdava vara ostuks 23 mld dollarit. Sellest teatas ettevõte oma aruandes USA väärtpaberi- ja börsijärelevalvele.

Rahaturu fonde peetakse ühtedeks kõige usaldusväärsemateks, mis jäävad turvalisuses maha vaid pangadeposiitidest ja USA valitsuse võlakirjadest. Need fondid investeerivad klientide raha lühiajalistesse, kuni 90 päevastesse, fikseeritud tulususe ja kõrge reitinguga väärtpaberitesse, enamasti kommertsvõlakirjadesse.

Kui fondiosakuteks ümber arvestatud vara puhasväärtus langeb 1 dollarist allapoole, võidakse fond likvideerida. Kogu selliste fondide eksisteerimise aja, 37 aasta, jooksul on seda juhtunud vaid kahel korral.

Esimene kord juhtus nii 1994. aastal, teisel korral tänavu septembris. 15. septembril teatas Lehman Brothers oma pankrotistumises ja järgmisel päeval kandis Reserve Primary Fund oma bilansis maha oma 785 miljoni dollarilise investeeringu Lehman Brothersi võlakirjadesse. Pärast seda langes fondiosakule vastava vara väärtus 1 dollarist allapoole ja fondi tegevus tuli külmutada.

Morgan Stanley teatas, et septembris ulatus rahaturu fondidest välja võetud summa 46 mld dollarini ehk kuni kolmandikuni kõigi Morgan Stanley valitsetavate fondide varast. Et osakute väärtust säilitada, tuli ettevõttel vabal turul n-ö väärtusetuks muutunud fondiosakute soetamiseks kulutada 23 mld dollarit.

See samm võimaldas lahkuvatele klientidele maksta raha välja ilma, et Morgan Stanley oleks pidanud oma vara kahjumlikult müüma.

Tasub meeles pidada, et sarnaste probleemide ees on seisnud mitte ainult Morgan Stanley, sest kõikjalt on raha massiliselt välja viidud, lisab RBK daily. Näiteks USA suurima avaliku ettevõtte Blackrock kliendid võtsid septembri keskel rahaturufondidest välja 53,8 mld dollarit.

iMoney.neti andmetel kadus rahaturult ainuüksi septembris 488 mld dollarit ehk üks seitsmendik turu kogumahust, mis ulatub 3,5 triljoni dollarini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 20:10
Otsi:

Ava täpsem otsing