Ekaterina Taklaja • 30. oktoober 2008 kell 22:00

Lätlased võivad kolida farmaatsiatehase Riiga

"Ma tahaks väga tehast säilitada," ütles dv.ee-le Tallinna Farmaatsiafirma omanikfirma Läti farmaatsiagrupi Grindeksi üks omanikke Kirovs Lipmans. "Kõik sõltub sellest, kui kalliks läheb uue tehase ehitamine Lasnamäe tööstuspargis ning valitsuse soovist säilitada Eestis üks suurtootmine ja töökohad."

Paar aastat tagasi sai Grindeks linnavõimudelt loa ehitada Tallinnas Tondi tänaval asuvale farmaatsiatehase territooriumile mitmekorruseline kompleks. Soovides säilitada ka tootmist, otsustas ettevõtte juhtkond ehitada uue tehase Lasnamäe tööstusparki. 2006. aastal oli ostis tehas maatüki. 2007. aastal leiti projekteerimise peatöövõtja ning iga hetk pidid algama tööd, kuid protsess pidurdus.

"Kõik jäi raha taha kinni," rääkis Lipmans. "Alguses jõudsime töövõtjaga kokkuleppele, et ehitus läheb maksma 4 miljonit eurot, kuid nüüd on see summa kahekordistunud. Kui poolteise-kahe aasta jooksul ei õnnestu meil teist töövõtjat leida, siis kahjuks oleme sunnitud tehase sulgema ning tootmise Riiga viima."

Lipmansi sõnul kuluks Lätis samasuguse tehase ehitamiseks kõigeks 2,5 miljonit eurot. "Summa on väike, kuna Riias on meil juba olemas tootmiskorpus. See tuleb ainult ära remontida," seletas Lipmans, miks tootmise üleviimine Lätti soodsam oleks.

Lipmans tunnistas, et ta ei taha Tallinnas tootmist lõpetada, sest suure ettevõtte mainele mõjub see halvasti. "Oma heaolu olen ma juba taganud, nii et ma ei ole enam see ärimees, kes mõtleb ainult kasumi peale. Minu jaoks on tähtis üldsuse arvamus, ettevõtte õitseng. Eesti ja Tallinna jaoks on tehas väga tähtis, see annab tööd paljudele inimestele," rääkis ärimees.

Eesti valitsus ei võtnud neid argumente kuulda. "Möödunud aastal ma palusin teie valitsuselt abi, tehas ju tähendab töökohti, mis omakorda toob riigikassasse makse," on Lipmans nõutu.

Lipmansi sõnul valitsusega konstruktiivset dialoogi ei toimunud. "Ettevõtjana ma saan neist aru - tuli keegi võõras raha küsima. Nüüd on aga juba hilja, kriis on käes," õigustas Läti ärimees Eesti valitsust, lisades, et farmaatsiat puudutab kriis vähem - ravimeid ja toitu ostavad inimesed alati.

Grindeks ehitab Valgevenesse Borissovisse 32 miljonit eurot maksva ravimitehase. Lipmansi sõnul ei sõltu Tallinna tehas ja Valgevene projekt teineteisest. "Tehased toodavad erinevaid ravimeid ega konkureeri teineteisega. Tallinnas toodame salve ning ausalt öeldes kavatsesime tootmismahtu kahekordistada, lastes käiku uue liini," lisas ta.

Tondi tänaval asuva Tallinna Farmaatsiatehase asemele kavatseb tehase omanik Grindeks ehitada 24korruselise kinnisvarakompleksi.

"Me kavatseme ehitada Eesti suurima konverentsisaali. Praegu hotellide pakutavad saalid mahutavad inimesi vähe," rääkis ettevõtte plaanidest Grindeksi suuromanik Kirovs Lipmans.

Tema sõnul eraldatakse hoone esimesed 10-12 korrust kontoriruumidele, kõrgemale tulevad korterid.

Lipmansi sõnul käib uue kinnisvarakompleksi projekteerimine täie hooga. "Ehitus algab, kui on lahendatud, kuhu ja millal viiakse Tondi tänaval asuv tootmine," seletas Lipmans.

"Mulle meeldib linnaametnike mõtlemisviis. Olen neile tänulik, et nad tutvusid meie projektiga ja andsid lõpuks ehitusloa. Ma ei mõõda enam kõike ainult rahas ning tahan, et pärast mind jääks midagi märkimisväärset," ütles ta lõpetuseks.

Hetkel kuum