Godmanis: Parex tuli päästa finantssüsteemi kindlustamiseks

09. november 2008, 12:09

Läti peaministri Ivars Godmanise sõnul tuli
Parex banka valitsuse kontrolli alla võtta Läti finantssüsteemi kindlustamiseks,
kirjutas Bloomberg.

Läti ainus riigile kuuluv pank Latvijas Hipoteku Un Zemes Banka AS ostab 51 % of Parexist 2 lati eest, teatas eile Läti rahandusministeerium.

„Kui riik poleks Parexile appi läinud, oleks see riigile miljardeid maksma läinud,“ ütles rahandusminister Atis Slakteris. „Tuli valida, kas lasta pank pankrotti või kindlustada panga stabiilsus,“ jätkas ta.

Parexil on 775 miljoni euro väärtuses sündikaatlaene, mis tuleb tagasi maksta tuleval aastal. Pangas olid deposiidid mitmetel riigi kontrolli all firmadel nagu metsandusfirma Latvijas Valsts Mezi AS, energiafirma Latvenergo AS ning Läti televisiooni- ja raadiokeskusel.

Parex banka ülevõtmine oli kooskõlas sammudega, mida teised Euroopa Liidu riigid on astunud oma pangandussüsteemi kaitseks, ütles Godmanis. Teisi panku riik Godmanise sõnul üle võtta ei plaani.

Nii nagu Rootsi valitsus, on ka Läti valitsus teatanud, et on valmis andma pankade laenudele riikliku garantii, et leevendada rahastamisprobleeme.

Läti keskpank ütles 3. novembril, et tuleval aastal tuleb Lätil tagasi maksta või refinantseerida 1,2 miljardi euro väärtuses sündikaatlaene.

Sündikaatlaenude turg „ei toiminud üldse, seda ei saa turuks nimetada“, ütles Parex Banka asepresident Martins Jaunarajs Bloombergile enne ülevõtu-uudise avalikustamist.

Läti valitsuse, keskpanga ja finantsjärelevalve kinnitusel olid Parexi probleemid tingitud ainuüksi ülemaailmsest finantskriisist. Esimesel võimalusel loodetakse riigi kontrolli alla läinud aktsiad edasi müüa strateegilisele investorile.

Valeri Kargini asemel määrab riik uue juhatuse esimehe, teatas Läti rahandusministeerium.

Agentuuri Fitch reiting Parex bankale on BB+. Panga deposiitide maht on 1,9 miljardit latti, suurim Lätis.

Parex banka on asutatud 1992. aastal, Lätis on panga palgal 2500 töötajat. Esindused, filiaalid või tütarpangad on Parexil 15 riigis, sh Eestis, Leedus, Saksamaal, Rootsis ja Šveitsis.

Parex banka aktsiate kontrollpakett 85% kuulus panga asutajatele Viktor Krassovtsikule ja Valeri Karginile, kes on pidevalt olnud Läti rikkaimate inimeste edetabeli tipus.

Parexi riigistamine oli veel üks hoop Läti sügavas kriisis majandusele. Reedel teatas Läti statistikaamet, et kolmandas kvartalis kahanes Läti SKP läinud aasta sama perioodiga võrreldes 4,2%. 2007.a kolmandas kvartalis kasvas majandus 10,9% tempos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2008, 09:53
Otsi:

Ava täpsem otsing