Lauri: kõigil tuleb midagi ohverdada

13. november 2008, 11:57

Swedbank Eesti analüütiku Maris Lauri sõnul
keerulistel aegadel paanitseda pole mõtet. Samuti suhtutakse analüütiku arvates
Eestisse põhjendamatult halvasti, mistõttu majandus kasvada ei saa ja ohverdama
peavad kõik.

"Keerulistel aegadel ei ole mõtet paanitseda, tuleb hoopis rahulikult asjade üle järgi mõelda ning mõistlikult käituda. Emotsioonide järgi käitumine kokkuvõttes midagi head ei too," kommenteeris Maris Lauri.

Meediaga tutvudes tuleb Lauri sõnul aru saada, et erinevad allikad räägivad tavaliselt ühest ja samast asjast, mitte 10 või 20 erinevast asjast. Eesti analüütiku sõnul maailma arenguid muuta ei saa, samuti tuleb tema sõnul arvestada, et Eestisse suhtutakse praegu põhjendamatult väga halvasti. See ei tähenda, et meil oleks asjad korras, lihtsalt nii halvasti nad Lauri sõnul ka ei ole, kui arvatakse. "Tulemuseks on see, et Eestis ei saa majandus kasvada, kui meie olulisemates partnermaades on majanduslangus," märkis Lauri ning lisas, et Eesti võimalus on üksnes maailma majandusarengute mõjusid siin pehmendada.

-3.3% aastakasvu peaks kommenteerima Lauri arvates statistikaamet, sest tema arvestuste kohaselt ei lähe see 1% kvartaalse langusega kokku ja viimane annab tulemuseks 2,5% langust.

"Meie prognoosi kohaselt väheneb sel aastal Eesti reaalne SKP 1-2%, arvestades viimasel ajal kasvanud tööpuudust ning maailma finantssektori seisu, on tõenäoline, et tegelik langus tuleb 2% lähedane. Tuleva aasta tulemus tuleb kindlasti selle omast kehvem, kuid väga palju sõltub maailma majandusarengutest ning finantssektorist," märkis Lauri.

Sisenõudlus on Eestis nõrk ning IV kvartal ja uue aasta algus on selles osas analüütiku sõnul kindlasti veel halvemad. IV kvartali tööpuuduse kasv tuleb märkimisväärne ning reaalpalgakasv on juba praegu negatiivne, mistõttu majapidamiste kulutused vähenevad Lauri sõnul veelgi. Analüütik ennustab ka investeeringute vähenemist, sest nende finantseerimiseks vajalikku rahalist ressurssi on oluliselt vähem varasemast ning see on ka märkimisväärselt kallim.

Eksport on Lauri sõnul olnud viimastel kuudel üllatavalt tugev, kuid maailmamajanduse kehv seis ei luba loota, et olukord samavõrd heana ka tulevikus püsib. "Sisenõudluse nõrkuse tõttu väheneb aga import, mistõttu netoekspordi panus majanduskasvu on juba mõnda aega positiivne ning see positiivne mõju peaks tugevnema," lisas ta.

Lauri sõnul tuleks kindlasti vältida maksude ja muude koorimiste tõusu, mis muudaksid ettevõtete ja majapidamiste finantsseisu veelgi kehvemaks. "Tuleb kasutada ära ELi fondide rahad, sest need on ühesed vähesed summad, mis Eestil praegu välismaalt saada on, sealjuures veel odavalt. Valitsus ja keskpank peaksid mõtlema sellele, et teha ettevõtetel ja majapidamistel keeruliste aegade üle elamine lihtsamaks. Kindlasti tuleb mõelda kokkuhoiule ning näidata üles leidlikust," soovitas ta.

Esialgsel hinnangul vähenes statistikaameti teatel Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2008. aasta III kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 3,3%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2008, 16:58
Otsi:

Ava täpsem otsing