SEB: põhi pole veel käes

13. november 2008, 12:49

SEB analüütiku Ruta Eieri sõnul pole
tänased statistikaameti avaldatud majanduslanguse numbrid mingiks üllatuseks.
Põhi analüütiku sõnul ometigi veel käes ei ole.

"Ei saa öelda, et majanduslanguse ulatus praeguseks hetkeks just suur üllatus oleks, eriti olles näinud juba Läti kolmanda kvartali majanduskasvu numbrit (-4,2%). Juba aasta keskel arvasin, et selle aasta majanduslangus jääb -1,5%...-2% piiresse, hetkel tundub, et pigem sinna -2% poolsesse otsa," kommenteeris Eier.

Nii neljandas kvartalis kui ka tegelikult veel järgmise aasta esimeses kvartalis võime analüütiku sõnul suuremaid miinuseid näha. Kolmandas kvartalis oli Eieri sõnul majanduse üks suuremaid alustugesid töötlev tööstus veel suhteliselt hästi vastu pidanud, st halvenemist võrreldes teise kvartaliga ei olnud toimunud, kuid sellest hoolimata on üleüldine majanduse aeglustumine kiire. "Järgnevates kvartalites on tõenäoline, et ka töötlevas tööstuses asjalood pigem halvenevad. Järgmisest aastast tervikuna ootaks jätkuvat majanduslangust, aasta prognoos on meil -2,2%, riskiga allpoole," lisas ta.

Eieri sõnul on langus laiapõhine ning eraldi sektoritena suurimaid kaotajaid välja tuua ei saa.

Ettevõtjatele soovitas ta aga teha oma äriplaane arvestusega, et mitte kohe-kohe ei hakka paremaks minema, vaid läheb veel päris tükk aega. "Otsida tuleks uusi eksportturge ja -võimalusi, parandada oma toodete ja teenuste kvaliteeti, et olla teistest parem ja mitte olla turult väljakukkujate hulgas. Leida uusi nišše, kus tegutseda, kui tegutsetakse alal, mille perspektiiv buumi lõppemisega pikemaks ajaks otsa on saanud," soovitas Eier.

Valitsuse tasandil on analüütiku arvates varsti õigustatud ka reservide kasutuselevõtt, et toetada veidi sisemaist majandust ning pakkuda suuremate tagasilöökida ilmnemisel süsteemselt olulistele ettevõtetele tuge.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2008, 16:06
Otsi:

Ava täpsem otsing