Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Pjotr Sedin: üks vintske sell

  Telefoni kutsuv toon lõpeb ja läbi lärmi võib vaid vaevu kuulda vastamas häält: "Jah." Suudan tuvastada, et vastaja ongi Sedin ise, ent paraku sellega kõik piirdubki. "Helistage mulle, palun, tunni-kahe pärast. Olen praegu notaris," lõpetab Sedin kõne. Näib, et selle mehe praegune elurütm niisama lobisemiseks aega ei jäta.
  Ka järgmise kõne ajal on Sedin sunnitud vestluse edasi lükkama kella veerand kümne peale õhtul ja sealt edasi juba hommikuks, kus kõik kordub uuesti. "Vabandan väga, et vastata ei saanud," vabandab Sedin viisakalt, kui lõpuks telefoni tõstab. "Teate, mul on praegu ka üks kohtumine. Kas sobib, ma helistan ise poole tunni pärast tagasi?" palub ta. Kolmveerand tunni möödudes võtan nõuks uuesti helistada, kuid telefon on nüüd juba postkasti suunatud.
  Sellisel puhul arvaksin ma tavaliselt, et inimene lihtsalt mängib ajakirjanikuga, kuid Sedini puhul tunnen, et asi on teisiti. Usun siiralt, et tal tõepoolest polegi aega. Selgub, et seda pole tal olnud juba vähemalt viimased paar aastat.
  "Kuna ta on oma asjadega viimased paar aastat hõivatud olnud, pole ta juhatuse töös osalenud," teab rääkida Eesti Jalgpalli Liidu teine asepresident ja Eesti Ehituse nõukogu liige Andri Hõbemägi.
  Heites pilgu paar aastat tagasi, võib leida ka põhjuse. Täpselt 2006. aasta lõppu ja 2007. aasta algusesse jäävadki nii nüüdseks pankrotistunud Eesti võimsaima vineerivabriku käivitamine Kohilas kui ka Eesti Ehituse töövõtulepingu ülesütlemine Tallinnas Lutheri elamukvartali ehitusel.
  Mõlemat projekti tabas ebaedu. Juba selle aasta mais kuulutas Pärnu maakohus välja vineeritehase Baltic Panel Groupi pankroti. Samal ajal lõõmas suure leegiga tüli Sedini ja Eesti Ehituse vahel, kus ärimehelt hiigelvõlga tagasi nõuti.
  Kõrvalt vaadates jääbki mulje, justnagu lasuks kõikidel Sedini äritegevustel halb karma. Kuid just see halb karma on ärimehele lähedastele inimestele ja koostööpartneritele muljet avaldanud. "Mulle on Pjotr Sedin jätnud klassikalisest kirjandusest tuntud venelase mulje - endast palju andev, endale kannatusi tekitav ja selle kaudu end tegutsema motiveeriv. Kusjuures igal tegutsemisringil näib ta võtvat üha mahukama kannatustekarika ja tekitavat endale üha suurema probleemi, mida lahendada," iseloomustab Sedinit temaga koos Eesti Jalgpalli Liidu juhatuses istuv Aivar Pohlak.
  Isegi veel alles hiljuti Sediniga karvupidi koos olnud Eesti Ehituse peadirektor Jaano Vink imetleb mehe südikust. "Tegelikult on ta lihtsalt öeldes üks üsna vintske sell. Kukub pikali, kuid ajab end ikka ja jälle püsti," sõnab Vink ning lubab tunnustuseks selle eest Sedini ees mütsi maha võtta.
  Sedini üles upitatud jalgpalliklubi FC TVMK tegevjuhi Ants Juhvelti sõnul võivad Sedini ideed kohati aga liiga lennukad olla. "Tema ideed võivad olla reaalsusest liialt kaugel, mistõttu võivad tekkida probleemid eesmärkide püstitamise ja ideede elluviimisega," teab rääkida Juhvelt, kelle sõnul on halb karma ka jalgpalliklubini jõudnud. Nimelt Sedini firma Grove Investi uued omanikud jalgpalliklubi sponsoreerimisest huvitatud ei ole.
  Kas Sedini ärisid jälitavale "needusele" saab Vene investeering vastumürgiks, selgub juba lähiajal. Näiteks loodetakse juba tuleva aasta kevadeks pankrotistunud vineeritehas Kohilas uuesti käivitada.
  Neljapäeva hommik. Lumises Lutheri kvartali sisehoovis viipabki mulle käega päevakangelane Sedin. "Palun, palun," sõnab ta muheda vene aktsendiga, viidates lahtisele uksele. See fraas…Ma vannun, et Sedin meenutab mulle kedagi. Aga keda?
  Sedin juhatab mind kontorisse, mis on tehtud ühte Lutheri kvartali korteritest. Jah, nagu esimesest kõnest järeldasin, ongi kiirus selle mehe teine nimi. "Kaua meil aega on, mul hakkab kell 11 juba uus koosolek," sõnab Sedin kiiresti ja tõstab oma cappuchino-tassi kaks enesekindlat lusikatäit suhkrut. "Hästi, hästi," vastab ta sooja naeratusega, kui annan teada, et tunnist piisab ja seal see jälle on! No keda ta mulle meenutab…
  Kui olen ka oma tee sisse suhkru lisanud, kusjuures Sedin on oma kohvi selleks ajaks juba lõpetanud, võib intervjuu alata. On naljakas, kuidas Sedini kiirus nakkab. Kuigi aega on veel umbes 40 minutit, näib nagu oleks üksnes neli. Tunnen, nagu küsiksin küsimusi inimeselt, kes on kohe kuskile hiljaks jäämas. Veel naljakam on aga see, et vaatamata kiirustamisele jätab ta ikkagi väga sõbraliku mulje. Uskumatu on mõelda, et veel kevadel avalikuks tulnud rahaliste raskuste ajal see sama mees karjus Äripäeva ajakirjaniku peale.
  Vaatamata uutele investoritele peab juba kaks aastat ilma puhkuseta töötanud Sedin rihma lõdvaks laskmisest endiselt veel ainult unistama. "Kui on uued investorid, on veel rohkem tööd. Nad ootavad ju kasumit," sõnab Sedin, kes viimase paarikümne aasta jooksul peab nüüd esimest korda kellegi teise alluvuses töötama. "Muidugi," tunnistab ta hirmu uue olukorra ees.
  Edasi saan ma teada, et Sedin on pigem kala- kui jahimees. Et neli aastat tagasi käis ta Kuubas. Et tema meelest peaks Äripäev ka positiivseid uudiseid kajastama ja et ta tütar käib esimeses klassis. Kõikidest nendest teemadest lendab Sedin aga sügavamale laskumata üle. Vaid üks teema suudab ta avada - jalgpall.
  "Super mäng!" kiidab Sedin viimast Eesti ja Inglismaa vahelist mängu, mida ta ise Londonis vaatamas käis. Esimest korda ma märkan, kuidas Sedin aja natukeseks maha võtab, et teemasse süveneda. "Mul pole oma lemmikut," sõnab ta jalgpalli MMi kohta. "Iga aasta on erinev mäng ja see pole kunagi sama show. Üldiselt on mulle siiski Saksamaa meeskond meeldinud, aga ei saaks öelda, et see lemmik on," ütleb ta ja jääb tuttava sooja ja sõbraliku naeratusega vastuse üle mõtlema.
  Nüüd ma tean! Ma tean keda ta mulle meenutab! Ta meenutab Steven Spielbergi menufilmis "Terminal" Tom Hanksi kehastatud Viktor Navorskit. Võib öelda, et lisaks samale naljakale aktsendile, sõbralikule naeratusele ja lühikestele vastustele on Sedingi sarnaselt Navorskiga jäänud pidama oma terminali, vineeri- ja kinnisvaraterminali, kust ei pääse edasi ega tagasi.
  Jääb vaid põnevusega oodata, kas sarnaselt Navorski õnnelikuga lõpule ka Sedin lõpuks uute investorite abil oma terminalist pääseb.
  Tegelikult on ta lihtsalt öeldes üks üsna vintske sell. Kukub pikali, kuid ajab end ikka ja jälle püsti. Selles suhtes tuleb tema ees küll müts maha võtta. Eks me oleme saanud nüüd ka üksjagu vaielda ja vaidlused olid väga tulised. Probleeme nähti ju mõlemat pidi ja teadagi on igal vaidlejal alati õigus. Praegu suhtleme täiesti normaalselt - ilma valetamata! Möödunud neljapäeval jõime minu juures teed ja ajasime juttu. Kui vaidlus on peetud ja kompromissid leitud, siis pole mõtet ka viha pidada. Mingit kibestumist pole. Kui Pjotr Sedin tuleks ja küsiks tulevikus mõne uue projekti jaoks hinda, siis selle ta ka saaks.
  Mulle on Pjotr Sedin jätnud klassikalisest kirjandusest tuntud venelase mulje - endast palju andev, endale kannatusi tekitav ja selle kaudu end tegutsema motiveeriv. Kusjuures igal tegutsemisringil näib ta võtvat üha mahukama kannatustekarika ja tekitavat endale üha suurema probleemi, mida lahendada. Minu jaoks on selline mitte kunagi "ei" ütlev inimlik joon sümpaatne, eriti ajastul, mil kapitalistlik eluviis on õpetanud paljusid meist loobuma usust ilusasse ja tundelisele käitumisele eelistama kainet ning kaalutletut. Maailm on täis erinevaid rahvaid ning erinevaid kultuure ja sellest lähtuvalt ka erinevaid eluviise. Nagu loodusest teada, on iga kooslus seda tugevam, mida rohkem on temas erinevaid liike. Küllap on samuti ka inimkooslusega. Pjotr Sedini eripära näitab ka see, et tal on võime tulla igast olukorrast välja. Olen kindel, et enamik pankrotistujaid on jäänud kimpu väiksemate probleemide lahendamisega.
  Ta on ärimees, kelle tugev külg on ideede genereerimine. Samas võivad need ideed olla reaalsusest liialt kaugel, mistõttu võivad tekkida probleemid eesmärkide püstitamise ja ideede elluviimisega. Tänu Sedinile taastati FC TVMK ja esineti edukalt üheksa aastat jalgpalli meistriliigas. Ta oli sisuliselt klubi omanik ja minule tööandja. Väga palju aega oleme veetnud koos klubi ja jalgpalli probleeme lahates ja lahendusi otsides. Tema finantsraskused ei rõõmustanud aga kedagi ja mõjutasid ka FC TVMKd. Praeguseks Sedini kavade hulka FC TVMK-le enam kohta ei jätkunud.
 • Hetkel kuum
Peaasi, et silm säraks ja pirn põleks
Ajal, mil isegi Toompeal antakse õelatele netikommentaatoritele sõnade seadmisel ideid, kulub prominentide julgustav eeskuju normaalse arutelukultuuri edendamisest hädasti ära, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ajal, mil isegi Toompeal antakse õelatele netikommentaatoritele sõnade seadmisel ideid, kulub prominentide julgustav eeskuju normaalse arutelukultuuri edendamisest hädasti ära, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tuuleaktsiatele hakkab peatselt puhuma pärituul
Maailma tuuleparkide tootmismaht kahekordistub aastaks 2030, mis tähendab, et õnn jõuab viimaks ka viimastel aastatel tootlusega hädas olnud tuuleaktsiate omanike õuele.
Maailma tuuleparkide tootmismaht kahekordistub aastaks 2030, mis tähendab, et õnn jõuab viimaks ka viimastel aastatel tootlusega hädas olnud tuuleaktsiate omanike õuele.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Politseijuht: nõrkustele keskendumine teeb keskpäraseks
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Elektrifirma kogemus särtsuautodega: kõikide kulude ennustamisega pole pihta läinud
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eurovalimistel soovib osaleda üheksa erakonda ja kuus üksikkandidaati
Riigi valimisteenistusele laekusid tähtajaks üheksa erakonna ja kuue üksikkandidaadi avaldused Euroopa Parlamendi valimistel kandideerimiseks.
Riigi valimisteenistusele laekusid tähtajaks üheksa erakonna ja kuue üksikkandidaadi avaldused Euroopa Parlamendi valimistel kandideerimiseks.
Novira Capitalil sai Riias valmis ärikvartal
Eesti kinnisvaraarendaja Novira Capital ja Leedu investeerimisfondi Evernord Real Estate Fund III koostöös valmis Riia kesklinnas 70 miljonit eurot maksma läinud ärikvartal Novira Plaza.
Eesti kinnisvaraarendaja Novira Capital ja Leedu investeerimisfondi Evernord Real Estate Fund III koostöös valmis Riia kesklinnas 70 miljonit eurot maksma läinud ärikvartal Novira Plaza.