20. november 2008 kell 22:00

Retseptita steroide saab internetist

"Müüa kõiki steroide ja ravimeid, nagu Viagra," "Müüa metaani," "Valu süstikohas" - selliseid pealkirju võib leida bodybuilding.ee portaali foorumist.

Jõusaalisõpradele mõeldud portaali foorumist võib lisaks mainitud kuulutustele leida veel mõningaid, kus varjunimede all esinevad isikud soovivad erinevaid steroide osta ning pärivad nõu, kuidas lihasmassi kasvatavaid retseptiravimeid tarvitada.

Pärides foorumi tegevuse kohta aru ravimiametist, laekub jurist Andres Varki vastus:

"Viidatud internetilehel võib olla tegemist illegaalse ravimimüügiga. Müügi ja rikkujate tuvastamine kuulub sellisel juhul politsei pädevusse." Jurist tarvitab sõna "võib," sest enne juurdluse alustamist ning selle lõpetamist otsest seaduserikkumist kindlalt väita ei saa.

Seadusepiire kompiv portaal kuulub firmale Salde Grupp, mille üheks omanikuks on Andres Peerna, kes töötas aastatel 1992-1999 julgestuspolitseis. Muu hulgas kuulus Peerna ka tolleaegse peaministri Marti Siimanni turvameeskonda.

"Eks nad sportlikud poisid olid, aga kahjuks oli mul siis tähtis ülesanne peaministrina ja neil teine ülesanne. Puutusime kokku vaid ühes ruumis viibides," meenutab praegu Eesti olümpiakomitee esimehena töötav Siimann.

"Kui tõele vastab, et niisuguse portaali all steroide müüakse, on see äärmiselt kahetsusväärne," lisab ta.

Peerna ütleb, et pole ammu jälginud, mis seal aadressil toimub, kuna selle modereerimine on Vladislav Golodovi ülesanne, kes on selle portaali sisuline omanik.

"Kümme aastat tagasi üks politseinik kauples nendega (steroididega - toim) ja siis politsei tegeles temaga. Praegu pole ma sinna vaadanud," jutustab ta. Kas mees ise ka steroide kasutanud on? "Ise pole tarvitanud, saan hakkama normaalse sporditegemisega."

Eksperimendi mõttes proovis Äripäev, kas ostukuulutused foorumis tulemusi ka annavad. Selgus, et jah. Nii saabus paar päeva pärast soovi steroide osta pakkumine viiele ainele, millest kalleim maksis 2500 krooni ning odavaim 180. Kuigi meili saatja kohta on vaid teada tema aadress ning varjunimi mad-MF, oli kirjas välja toodud ka üks eraldi lehekülg - farmaestonia.blogspot.com.

Välimuse järgi paistab olevat tegu internetipoega, kust saavad nähtavasti kõik endale sobilikke steroide osta.

"Esmasel vaatlusel selgub, et nimekirjas esitatud toodete puhul võib olla tegemist retseptiravimitega (valdavalt anaboolsed steroidid), millel puudub Eestis müügiluba. Milliste toodetega tegelikkuses tegemist on (kes on tootja, vastavus kvaliteedile jne), lehelt ei selgu," kirjutab ravimiameti jurist. Tema sõnul on internetis ravimite ostmisele ja müümisele suunatud tegevus ebaseaduslik.

"Igal juhul on selliste toodete tellimine ja tarbimine seotud väga suure riskiga isiku tervisele," manitseb ta ning lisab, et ebaseaduslike müüjate kontrollimine ja karistamine on politsei rida.

Politseiameti pressiosakonna juhi Anne Osvelti sõnul pole aga politseil antud teemaga seoses midagi selgitada. "Eestis tegeleb ravimite müügilubade ja nende müümise jälgimisega ravimiamet. Nii et palun pöörduge oma küsimusega nende poole," teatab Osvelt.

"Ise ma steroide ei müü, kuna steroidide müük ilma retseptita on Eestis keelatud," kinnitab portaali haldur Vladislav Golodov. "Kuna foorum on avalik, siis inimesed saavad seal avalikult suhelda kõikidel neid huvitavatel teemadel, v.a teemadel, mis on seadusega otseselt ja vaieldamatult keelatud, ehk prostitutsioon, pedofiliia ning muu sarnane."

Ravimiainete üle arutlemine aga ei kuulu Golodovi kinnitusel selliste teemade hulka. Nii on portaali lehel eraldi tavaline foorum ja steroidifoorum.

Veidi hiljem, pärast esimeste vastuste andmist saadab Golodov ajakirjanikule e-kirja, kus tänab teemale tähelepanu juhtimise eest, väidab, et pole mõnda aega portaali jälginud ja kinnitab, et kõik sobimatud kuulutused võetakse foorumist maha.

Eesti Jõutõsteliidu president Kaido Leesmann kinnitab, et ka talle on tuldud spordiklubis steroide pakkuma.

Leesmanni sõnul lõhub steroidide kasutamine inimese tervist ning on suuresti igaühe enda eetika küsimus.

Kes enamasti kasutavad steroide?

Põhilised kasutajad ei olegi võistlevad sportlased, vaid igas suuremas jõusaalis on selline kontingent, kes tahab olla lihtsalt "suur".

Nad naudivad seda, et neid imetletakse. See on nende ainuke võimalus tähelepanu saada.

Samas on steroidide kasutamine teemaks ka võistlevatel sportlastel. Vähemalt neil, kes on otsustanud minna kergemat teed.

Vahe on selles, et võistlevaid sportlasi kontrollitakse pidevalt ja steroidide kasutamine on neile raskeks tehtud.

Tavalist saaliharrastajat aga ei kontrolli keegi.

Kust tavaliselt steroide osta saab?

Olles pikalt mingi ala juures (antud juhul raskejõustiku juures), kuuled ju erinevaid jutte ja kuuled inimeste läbielatud kogemusi.

Olen kuulnud, et ostetakse põhiliselt eraisikute käest.

Samas on ju meil ka Eestis saite ja foorumeid, kus steroididest räägitakse ja neid propageeritakse.

Kas steroidide hankimine on raske?

Vaevalt küll. Kuni eksisteerib reaalne ostjaskond, leidub ilmselt ka pakkujaid.

Millest steroide kasutanud inimest ära tunda?

Vahel näitab seda inimese keha - kehale tekib akne.

Vahel lööb välja inimese agressiivsus.

Mida sterodide kasutamine tervisega teeb?

Kindlasti lõhub see tervist. Paljud endised kasutajad on tunnistanud, et neil on probleeme maksa ja muude siseelunditega.

Kas Sulle on kunagi steroide pakutud?

Ikka on. Minu oma jõusaalis (Reval Sport - toim) on mulle juurde tuldud ja pakutud.

Eks see sportlaste steroidide kasutamine on suures osas ka inimese eetika küsimus. Kõigile meile on ju tehtud kunagi mingi ettepanek teha midagi seaduse- või reeglitevastast.

Mõni inimene nõustub sellega, mõni mitte.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum