Keskpangad panid valuutad kukkuma

Tõnis Oja 05. detsember 2008, 00:00

Rootsi, Suurbritannia ning Euroopa keskpankade tugevad intressikärped panid kukkuma nii Rootsi krooni, Suurbritannia naela kui ka euro kursi.

Suurbritannia nael langes euro suhtes euroajaloo madalaimale tasemele, Eesti Pank fikseeris naela kursiks 18,04 krooni. Nii nõrk oli nael krooni suhtes viimati 1996. aasta märtsis.

Rootsi krooni kurss langes samuti peaaegu euroajaloo madalaimale tasemele ning euro langes samuti nii dollari kui ka Jaapani jeeni suhtes.

Kui brittide 1protsendipunktiline ning Euroopa keskpanga 0,75protsendipunktili- ne kärbe olid varem prognoositavad, siis Rootsi keskpanga otsus leevendada laenuintressi tervelt 1,75 protsendi võrra oli üsna üllatav. Olid ju nad alles septembris alandatud baasintressi kergitanud.

Suure, 1,5protsendipunktilise intressikärpe tegi Uus-Meremaa keskpank.

Kui varasematel aastatel on Euroopa keskpank võrreldes üleookeani kolleegidega USA Föderaalreservist olnud tunduvalt tagasihoidlikum, siis nüüd ollakse üsna agressiivsed. Tegemist oli juba teise intresside langetamisega viimase kuu jooksul.

Ehkki dollar on alates suvest kerkinud euro suhtes veerandi võrra, näevad analüütikud Ühendriikide valuuta tugevnemist veelgi. "Suurem pilt näitab seda, et meil on vaja järsult madalamaid intresse tulevikus," lausus uudisteagentuurile Bloomberg investeerimispanga Royal Bank of Scotland valuutastrateeg Paul Robson. "Meie näeme euro-jeeni ning euro-dollari nõrgenemist," lisas ta.

Pikaajaliste laenude baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor on kahe kuuga kukkunud kolmandiku võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing