Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Riiklik järelevalve mängib tikkudega

  Kohtume Hirvesooga tema kabinetis möödunud kolmapäeval. Kaks nädalat kestnud katsed mõjukalt riigiametnikult intervjuu saada on vilja kandnud. Mõned päevad varem on Äripäevas ilmunud paljastus "Lapsed ja pommiladu ühe katuse all", mis on pannud erinevad riigiasutused teineteist süüdistama puudlikus töös. Kümme kuud on Tartu lapsed mänginud püssirohutünni otsas.
  Lastepäevakeskusega ühes hoones asub firma Tulekild pürotehnikaladu, mis augustis tehtud fotodel meenutab küll pigem prügimäge. Tartu linn ja siseministeerium väidavad, et ladu tegutseb illegaalselt. Tulekild aga kaitseb end tehnilise järelevalve inspektsioonist saadud kasutusloaga, millel on Egon Hirvesoo allkiri.
  See ei ole ainus juhtum, mille puhul tekib küsimus, kas tehnilise järelevalve amet on järelevalveasutus või pürotehnikafirmadele dokumentide vormistaja.
  Äripäeval on koopia elektronkirjast, mille kommenteerimisel jääb Hirvesoo mõneks ajaks vait. Kirja saatja, Ilutulestiku Keskus Arnika juhataja Eduard Tani aga nõuab ajalehelt kirja hävitamist ja keelab selle avalikustamise. Tema väitel pole erafirma ja riigiasutuse kirjavahetus avalik.
  On üllatav, millises vormis toimub suhtlus kontrollitava ja kontrollija vahel ning jääb mulje, et lubade saamine on lihtne. Näitame kirja Hirvesoole. Ta uurib pikalt… "Tegemist on arvamuse küsimisega. Selliseid asju küsitakse kogu aeg. Ettevõtjad võivad küsida mida iganes, et äkki antakse lihtsamalt. See ei käi niimoodi."
  Hirvesoo kinnitusel teistest võrdsemaid ettevõtjaid ei ole. Samas jääb ta hätta vastamisel küsimusele, miks on mõnel pürotehnikul tähtajatu pädevustunnistus, kui teistele antakse see viieks aastaks.
  "Ma ei võtaks sõna sellel teemal," sõnab OÜ Pariisi Tuled omanik Olev Käsperson tagasihoidlikult.
  Kuid suve lõpul korraldas tehnilise järelevalve amet pürotehnikutele, tollitöötajatele ja politsei esindajatele suunatud teabepäev, kus ameti praeguseks lahkunud töötaja ütles kokkutulnutele, et nüüdsest enam võrdsematest võrdsemaid ei ole. Lisaks kõlas ettekandjalt, et siiani on tehtud lubamatult palju seadusele mittetuginevaid otsuseid, tõlgendatud õigusakte meelevaldselt ning räägitud suusõnalistest lubadustest ja kokkulepetest.
  Siit hargnebki üks tehnilise järelevalve ameti sisene konflikt, kus kevadel pürotehnikavaldkonnaga tegelema hakanud töötajate sõnul avastasid nad eest paraja korralageduse. Ladude kontrollimine olevat kuni selle aasta suveni olnud üsna formaalne. Kontrolliti peamiselt müügipunkte.
  Samuti vormistanud Hirvesoo töötajate selja taga ise lubasid, jätmata sellest arvutisse jälge. Nii vormistas ta selle aasta 2. mail isiklikult pürotehnikalao käitamisloa firmale Jupiter Plus. Samal päeval olid teised töötajad TTÜ Mäeinstituudi korraldatud konverentsil.
  Peamiselt Venemaale pürotehnikat vahendava Jupiter Plusi puhul on huvitav fakt, et nad on tellinud eksperthinnangu "Planeeritava tollitsoonis asuva lõhkematerjalilao asukoha hinnang ohutusraadiuse alusel" Egon Hirvesoo vennalt Hasso Hirvesoolt.
  Egon Hirvesoo hinnangul ei saanud endised alluvad lihtsalt oma tööga hakkama. Küll tunnistab ta, et pürotehnika valdkonnas on probleeme ning nendega ka tegeletakse. Kui midagi juhtub või kui keegi peab vastutama, siis vaadatakse kohe minu poole, ütleb ta pärast väljapääsu juures. "Mind võib ju vallandada, aga mis edasi saab?". Mehe silmades läigib pisar.
  Enne loo trükkiminekut saime kinnitust veel ühele huvide konfliktile viitavale faktile. Hirvesoo käis 2007. aasta märtsis reisil Hiinas. Riigiametniku majutus- ja reisikulud maksis kinni pürotehnikute liit. Reis toimus Hirvesoo toonase otsese ülemuse Urmas Leitmäe teadmisel ja nõusolekul.
  Tehnilise järelevalve amet uurib kaebust, mille järgi Lilleküla jalgpallistaadioni alustes ruumides ladustati ning ehitati ümber pürotehnilisi tooteid.
  Praegu on võimatu öelda, kas tegemist on ühe pürotehnikafirma seaduse rikkumisega või endise töötaja kättemaksuga. Imelik on aga see, et laekunud vihje uurimise asemel loobiti seda erinevate uurijate vahel kui kuuma kartulit.
  31. juuli õhtul kohtuvad Tallinnas Lilleküla jalgpallistaadionil UEFA karikasarjas FC Flora ja 11kordne Rootsi meister Djurgardens IF. Külalismeeskonna fännide tribüüni all ruume rentiva pürotehnikafirma Firestudio Eventsi kontori osa aknaid kaeti mängu ajaks mustade kiledega, et pommilao sisu välja ei paistaks. Seda väidavad kaebuse esitanud Aivar Hiienurm ja Alo Jaanivald. Nende meeste väitel käis maist alates ühes staadionialuses ruumis täie hooga pürotehniliste toodete lahtivõtmine ja ümberehitamine.
  Hiienurm töötas Firestudio Events IT- ja turundusspetsialistina, Jaanivald pakkus OÜ DC Audio kaudu Firestudio Eventsile helitehnilist teenust püromuusikalide korraldamiseks.
  "Mul oli siin miljoni krooni eest helitehnikat ning hakkasin muretsema, kas selline pürotehnika käitlemine ja tootmine ei ole ohtlik," räägib Jaanivald. Meeste sõnul tekkinud sellest firma omanikega tüli ning nad sunniti lahkuma.
  Firestudio Events ühe omaniku Stanley Vaarmanni sõnul on ta Hiienurme kaebamistest väsinud. "Ta lubas, et rikub meie kõigi elud ära. Need jutud hakkasid siis, kui meie teed suve lõpul lahku läksid. Kuid tal pole mingeid tõendeid," räägib Vaarmann.
  Juuli lõpus toimunud jalgpallimatši ajal akende mustade kiledega katmist põhjendab aprillis staadioni all asuva kontori avamispidu pidanud Vaarmann värvimistöödega. "Meil paluti enne ühte rahvusvahelist matši, et kataksime aknad kinni, kuna õhtuti toimusid nendes ruumides värvimistööd," väidab ta.
  Hiienurm ja Jaanivald käisid oktoobri algul tehnilise järelevalve ameti (TJA) uurija Vello Treiali jutul. Paraku siis menetlust ei alustatud ning kui Hiienurm helistas Treialile, kas ta peaks politseisse pöörduma, vastas uurija, et nii oleks õigem küll. 10. oktoobril esitasid mehed Põhja Politseiprefektuurile avalduse kriminaalasja algatamiseks. 21. oktoobril saatis Põhja Politseiprefektuur avalduse edasi TJAsse ja kaks päeva hiljem algatas TJA väärteomenetluse Firestudio suhtes.
  Miks ei alustatud väärteomenetlust kohe pärast info saamist? "Jäi mulje, et TJA ei soovi asjaga tegeleda," arvab Hiienurm. TJA teatel nad menetluse käigu kohta infot ei anna. "Ma ei tea esiteks, et see olete teie ja telefoni teel ma ei anna mitte mingisugust konsultatsiooni ega vastuseid. Kõik," viskab Treial telefoni hargile.
  Ka e-posti teel saadetud küsimuste sisulisest vastamisest hiilib Treial kõrvale.
  Paar pürotehnikaga tegelevat ettevõtjat on ka öelnud, et nad on jalgpallistaadioni alt saanud nii püssirohtu kui ka süütenööri.
  "Mina tahan seda arvet näha, et me oleme müünud siit midagi," lükkab Vaarmann need jutud ümber.
  Tegemist olevat konkurentide kadedusega. Veelkord kinnitab ta, et staadioni all pole olnud pürotehnika ladustamist ega tootmist, oli ainult suures koguses tühje kaste, prügi. Samuti pole enne igat rahvusvahelist mängu ruumid läbi nuusutanud pommikoerad midagi avastanud.
  Kuid see pole veel kõik. Hiienurme sõnul käinud samasugune tegevus pürotehnikaga juba aastaid ühes Tallinnas Kadaka teel ladude piirkonnas asuvas hoones ning veel eelmise aasta jõulude ajal seisid sealsamas merekonteinerid pürotehnikaga. "Mina küll ei mäleta, et kunagi oleks nad toonud pürotehnikat Kunda lõhkeainetelaost, millega neil olevat leping tehtud. Kui midagi puudu jäi, siis käidi Kadaka teel järgi," lisab ta.
  Tehnilise järelevalve ameti peadirektori asetäitja Hirvesoo sõnul on see koht registreeritud müügipunktina ning kui seal pürotehnikat ladustati, on see ebaseaduslik.
  Vaarmann ütleb süüdistuse kohta, et seal on tõesti olnud kolm merekonteinerit. "Aga Hiienurm näidaku, mis seal sees oli. Tõestagu!"
  Sel nädalal uurija Treiali juures käinud pooled pidid andma allkirjad, et ei anna asja kohta mitte mingisugust informatsiooni, kaasa arvatud ajakirjandusele. Kuid džinn oli juba varem pudelist välja lastud...
  Pürotehnikafirmade kontrollimise eest vastutav Egon Hirvesoo kinnitab, et kõik rikkumised saavad karistada ja kedagi ei soosita.
  Intervjuu tehnilise järelevalve ameti asejuhi Egon Hirvesooga.
  Mis on saanud OÜ Firestudio Events kohta tulnud kaebusest?
  Kaebus tuli ametlikule postile, see anti uurijale menetleda ja asjaolusid selgitatakse.
  Kaebuse järgi lammutati ja pandi Lilleküla jalgpallistaadioni all pürotehnikat kokku. Kas selline tegevus on seal lubatud?
  Nendes ruumides on see keelatud tegevus, sest ruumid on registreeritud kontorina.
  Kus Firestudio ladustab oma pürotehnikat?
  Neil on tehtud leping Kunda Nordic Tsemendiga.
  Kas Firestudio Kadaka teel asuv hoone on Teile tuttav? Väidetavalt on ka seal ladustatud pürotehnikat.
  See on registreeritud müügipunktina. Kui seal pürotehnikat ladustati, on see ebaseaduslik.
  Kuivõrd võivad laolepingud olla formaalsed?
  Tuleks välistada selline võimalus. Oleme teinud ministeeriumile ka vastavaid ettepanekuid, kuid nende arvates pärsiks see ettevõtlust.
  Olete ise pürotehnikafirmas töötanud?
  Olin TTÜ ajal Ruf Ilutulestikud ohutusalane ekspert. Viisime läbi Tamula ilutulestikke. See on kõik.
  On see juhuslik, et kui Teie kureerida on pürotehnika valdkond Eestis, siis Teie vend teeb ühele pürotehnika ettevõttele eksperthinnangu?
  Tegemist oli Jupiter Plusi küsimusega, kes võiks seda teha. Mina suunasin nad TTÜsse. (Hasso Hirvesoo töötab TTÜs)
  Nende asjade eest makstakse ka raha, kui palju?
  Jään vastuse võlgu.
  Olete pürotehnikute liidus koolitaja?
  Pürotehnikute liit valib koolitajad ja sõlmib nendega koolitajalepingud. Mina õpetan keemiaalast ohutust. Saan selle eest tasu, täpselt nagu politseiakadeemias ja tehnikaülikoolis antud loengute eest.
  Kas Teie suhted pürotehnikutega pole liiga semulikud?
  Ma ei arva, et need semulikud oleks.
  Kellegi ees silmi kinni ei pigistata?
  Ei pigistata. Seesama Kaupo Mätas (OÜ Tulekild) on saanud menetluse, temalt on varasemalt võetud mõneks ajaks õigus töötada pürotehnikuna. Kõik rikkujad on saanud karistada.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Mari-Liis Kukk: saatuslik loogika, mis ähvardab krüptoparadiisi põrguks muuta
Krüptomaailma võib ees oodata tõsine katsumus, kui usk kõigesse ümbritsevasse peaks lööma kõikuma sellisel määral, nagu oleme näinud möödunud aegade sügavamates finantskriisides, kirjutab finantsinspektsiooni innovatsioonijuht Mari-Liis Kukk.
Krüptomaailma võib ees oodata tõsine katsumus, kui usk kõigesse ümbritsevasse peaks lööma kõikuma sellisel määral, nagu oleme näinud möödunud aegade sügavamates finantskriisides, kirjutab finantsinspektsiooni innovatsioonijuht Mari-Liis Kukk.
Modera näeb uuel salapärasel lepingul edukat jätku
Automüügi kliendihaldusplatvorm Modera teatas üleeile börsiteates, et sõlmis ligi 1 miljoni eurose lepingu rahvusvahelise autotootjaga, kelle nime konfidentsiaalsuse tõttu ei avaldatud.
Automüügi kliendihaldusplatvorm Modera teatas üleeile börsiteates, et sõlmis ligi 1 miljoni eurose lepingu rahvusvahelise autotootjaga, kelle nime konfidentsiaalsuse tõttu ei avaldatud.
Reaalajas börsiinfo
Jaanus Vihand uuest juhikohast: minu jaoks võrdub A. le Coq Tarmo Noobiga
Veerand sajandit A. Le Coqi õlletehast vedanud Tarmo Noopilt võtab 1. septembrist teatepulga üle Jaanus Vihand, kes avas Äripäeva raadio reedeses hommikuprogrammis ametivahetuse tagamaid.
Veerand sajandit A. Le Coqi õlletehast vedanud Tarmo Noopilt võtab 1. septembrist teatepulga üle Jaanus Vihand, kes avas Äripäeva raadio reedeses hommikuprogrammis ametivahetuse tagamaid.
Epp Kärsin erilisest suhtest rahaga: triikisin juba väikese tüdrukuna rublasid
Seksikoolitaja Epp Kärsin rääkis Äripäeva raadiosaates "Edukad naised", kuidas tema jõukust on aidanud kasvatada eriline suhe rahaga.
Seksikoolitaja Epp Kärsin rääkis Äripäeva raadiosaates "Edukad naised", kuidas tema jõukust on aidanud kasvatada eriline suhe rahaga.
LETA uudisteagentuuri tabas küberrünnak
Lätis on aasta jooksul registreeritud suurenenud küberrünnakute arv, möödunud nädalavahetusel katkestas rünnak Läti uudisteagentuuri LETA töö mitmeks tunniks, vahendab Läti ringhääling.
Lätis on aasta jooksul registreeritud suurenenud küberrünnakute arv, möödunud nädalavahetusel katkestas rünnak Läti uudisteagentuuri LETA töö mitmeks tunniks, vahendab Läti ringhääling.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.