Ajaleht: Läti läks täielikult välismaa kontrolli alla

15. detsember 2008, 18:26

90ndate aastate Läti vabadusvõitlejad
võivad vaikselt maha kärvata - kõik, mille eest nad võitlesid, selle andsid
nende endi poolt võimule aidatud poliitikud Euroopa Liidu, NATO ja IMFi
valitseda, vahendas biznews.lv ajalehte Biznes Baltija.

Lätlaste endi korraldada on jäänud vaid mälestusmärkide ja riigikeele kaitse.

Purjus Läti rahvasaadikud laulsid IMFi tegevusplaani heaks kiitnud seimi istungil rahvalikku laulu "Häda, minu suur häda". Must huumor, mille kohaselt slogan "Läti - maa, mis laulab" on saanud tõeks, lisas ajaleht.

"Tsiviilõiguses on kasutusel teovõimetuse mõiste. Näiteks, pillava eluviisi puhul, kui abielumees joob või mängib kasiinos, määrab kohus, et tema palga saab kätte naine. Sama toimub praegu Lätiga: finantsid lähevad majandusliku ja rahvusvahelise poliitika jälgedes välisjuhtimise alla," kommenteeris seimi saadik Juri Sokolovski.

"Praegu kogutakse allkirju ühinemiseks Rootsiga... Nali naljaks, kuid selles on suur annus tõtt. Parex banka häving on sümboliks. See oli ju ainus senini Läti kodanikele kuulunud pank esimesest kolmest," selgitas Sokolovski. "Nüüd meie valitsus roomas oma vatsal IMFi juurde. Märkimisväärse summa eraldab ka Skandinaavia. Kui tema tütarpankadel ilmnevad probleemid, siis kõrge ametnik helistab ja teeb Läti valitsusele ettepaneku, millest ei saa keelduda."

"Selge, et kui lääs annab korra üsna aukartust äratava summa, siis inimesed hakkavadki sinnapoole vaatama. Ja mingitesse Läti seadusandluse peensustesse süüvima ei hakata. See on diktaat - väga diplomaatiline, kuid seejuures ka äärmiselt kalk," kommenteeris sotsioloog Aigar Freimanis. Tema hinnangul on Läti naasmisel kubermangu staatusesse ka vaieldamatud plussid: "Kaovad infantiilsed, ogarad ja täiesti seletamatud otsused, mida meie valitsus sageli vastu võtab. Seevastu saab oluliste sammude puhul diskussiooni ja avalikku tähelepanu olema rohkem, praegu võeti ju kõik otsused vastu kuluaarides. IMFiga nii ei juhtu."

"Suurärimehed on meid läände ja itta maha müünud... Meile on jäänud kultuur, riigikeel ja laulupidu. Ja ka need kolm peavad mahtuma täpselt selliste väljaminekute raamidesse, mis ei lähe suure isanda arvamusega vastuollu," võttis Sokolovski kokku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing