Kas morfiin on meeste rohi?

30. detsember 2008, 11:22

Morfiin ja sellesarnased kemikaalid
vaigistavad meestel valu märksa tõhusamalt kui naistel. Siiani ei ole täpselt
teada, miks see on nii.

Rottidel tehtud katsed lubavad oletada, et isaste rottide valutundega seotud ajuosas on oluliselt rohkem morfiini retseptoreid, kirjutas ScienceNOW.

“Rotte on uuringu läbiviimiseks hea kasutada, sest neil esineb selge sooline erinevus morfiini mõju osas,” ütles neuroteadlane Anne Murphy Georgia osariigi ülikoolist. “Laboritestid näitavad, et nii isased kui emased rotid tõmbavad käpa kuumaks aetud seadme juurest ära sama kiirelt, keskmiselt kaheksa-üheksa sekundiga. Pärast morfiinisüsti taluvad emased rotid olukorda paar sekundit, kuid isased isegi kuni 20 sekundit kauem,” lisas ta.

Ajakirjas Journal of Neuroscience ilmunud artiklis peavad teadlased nähtuse põhjustajaks isaste rottide ajus suuremat µ-opioid-retseptorite tihedust. Morfiini süstimine otse aju vastavaid retseptoreid sisaldavasse piirkonda omas isastele rottidele väga tugevat valuvaigistavat efekti, kuid sarnast mõju ei täheldatud emaste rottide puhul.

“Neurobioloogia parem mõistmine aitaks tulevikus töötada välja tõhusamaid valuvaigisteid, mis sobiksid senisest paremini naistele,” ütles Murphy. Siiani laialt kasutusel olev morfiin mitte ainult ei oma naistele väiksemat mõju, ta põhjustab naistele ka enam kõrvalnähte kui meestele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 08:31
Otsi:

Ava täpsem otsing