BÖRS: Obamaralli täies hoos

Mait Jüriado 06. jaanuar 2009, 23:06

Obama annab aktsiaturgudele jätkuvalt
lootust. Indeksid USAs taas rohelised.

Ei kesine makrostatistika ning föderaalreservi mure tuleviku pärast ei suuda aktsiaturge USAs allapoole liigutada. Optimism, nagu uus president Obama suudaks oma 775 miljardi dollari suuruse maksude vähendamise paketiga ning valitsuse kulutustega USA majandust päästa, on ikka veel tugev.

Dow Jones tööstusindeks tõusis 0,69% 9015 punktini, S P 500 indeks tõusis 0,78%, Nasdaq lõpetas plussis 1,5% ning väikeettevõtete indeks Russell 2000 tõusis 1,91%.

Täna avaldatud USA föderaalreservi istungiprotokollist võis välja lugeda nende jätkuvat muret deflatsiooniriski ning süveneva majandussurutise pärast. Föderaalreserv näeb niigi virelevas majanduses veelgi potentsiaalset allakäiku.

Ka makrostatistika ei näidanud täna USAs positiivseid märke. Olemasolevate majade müük kukkus USAs novembris oktoobriga võrreldes tervelt 4%, aastaga oli kukkumine aga 5,3%. Analüütikud ootasid 1%-list kukkumist. USA tehasetellimuste maht kukkus kuuga USAs 4,6%, mis oli samuti rohkem, kui turg ootas. Oodati 2,3%-list kukkumist.

Päikeseenergia aktsiad on viimastel börsipäevadel kõvasti rallinud. Põhjuseks võib lugeda suuresti "Obama-rallit", sest Obama on mitmes kõnes nimetanud alternatiivenergiat ning eriti just päikeseenergia sektorit. Täna hommikul saadi tugev tagasilöök, kuid sektori ettevõtted kosusid suurtest miinustest päeva jooksul. LDK Solar (LDK) kärpis täna oma neljanda kvartali käibeprognoosi ning ettevõtte kliendid lükkavad tellimusi edasi. LDK tõusis uudistele vaatamata täna 1,01%. Suntech Power Holdings Co Ltd (STP) oli 0,74% miinuses.

Amedisys Inc. (AMED) hüppas 16,49%. Ettevõte ootab kasumit 2009. aastal vähemalt 4,1 dollarit aktsia kohta. Analüütikud ootasid Bloombergi andmete järgi kasumiks 3,82 dollarit aktsia kohta.

Talbots Inc. (TLB) ronis täna 32,91%. USA rõivamüüja, kelle sihtgrupiks 35 aastased ja vanemad naised, sai oma kolmelt laenajalt paremad tingimused.

Autode navigatsioonisüsteemide valmistaja Garmin Ltd (GRMN) kukkus 4,14%. Goldman Sachs Group lisas ettevõtte oma soovituste müüginimekirja ning maaklerid andsid aktsiale neutraalse aktsiasoovituse.

Endo Pharmaceuticals (ENDP) ostab Indevuse (IDEV) 637 miljoni dollari eest ehk 4,5 dollari eest aktsia kohta. Indevus rallis täna 73,55%. Endo Pharmaceuticals langes 15,8%.

Cigna (CI) teatas, et koondab 1100 töötajat ehk 4% oma tööjõust. Ettevõtte aktsiad olid Wall Streetil täna muutumatud.

Logitech International (LOGI), kes tooda arvutihiiri, hoiatas kasumi kukkumise eest ning plaanib oma tööjõul palku kärpida 15%. Ettevõtte aktsiad kukkusid täna 5,9%.

S P 500 indeks on hüpanud 20. novembri põhjadest juba 25% optimismis, et president Obama suudab USA majanduse mudast välja aidata. Obama on avalikustanud maksualandusprogrammi ning lubanud süstida miljardeid dollareid infrastruktuuride arendusse.

Euro on naela vastu kukkunud kahe päevaga 5,5% ning nädalaga tervelt 7,4%. Nädal tagasi sai euro eest vastu 0,975 naela ning täna viimati 0,904 naela. Dollari vastu on euro kukkunud kolme päevaga 3,8%. Viimati sai ühe euro eest 1,352 dollarit.

Nafta tõusis hommikul ka üle 50 dollari piiri, kuid andis päeva lõpuks järele ja maksis USAs Nymexil päeva lõpus 48,5 dollarit barrel ehk -0,62%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2009, 23:07
Otsi:

Ava täpsem otsing