BÖRS: Dow 8000 punkti pani investorid pumpama

Mait Jüriado 15. jaanuar 2009, 23:07

Wall Street tegi keskpäeval imelise
lavalenaasmise. Kuus päeva kukkumist sai otsa.

Põnev päev Ameerika mägedel. Kui hommikut alustas pangandussektor eesotsas Citigroupiga ning Bank of Americaga vabalanguses, siis keskpäevast alates tegi S P 500 indeks üle 4%-lise päevasisese ralli. Päevasisene põrge tehti täpselt siis, kui Dow Jonesi tööstuskeskmise numbrid näitasid 8000 punkti. Päeva viimasel tunnil ei saanud pullid laval kaua olla ning liugu lasti alla tagasi. Siiski mitte nii sügavale kui päeva keskpaigas oldi ning indeksid lõpetasid päeva napis plussis.

Päeva murelapsed pangasektorist tirisid turu avanedes kogu turgu alla. Päeva suurest hävingust päästis Fox Business Network, kelle teatel võib Bank of America saada 15 miljardit dollarit valitsuse abiraha. Selle uudise peale tehti ka korralik päevasisene ralli.

Kolmekümnest suuremast USA lipulaevast koosnev Dow Jones tööstusindeks kerkis 0,15% 8212 punktini. Erinevate sektorite ettevõtetest koosnev S P 500 indeks tõusis 0,13% 843,7 punktini. Tehnoloogiasektorile keskenduv Nasdaq indeks lõpetas päeva plussis 1,49% ning väikeettevõtete indeks Russell 2000 tõusis 2,08%.

Bank of America (BAC) vaevleb võimalike probleemide käes. Täna kukuti 18,46% ja aktsia tegi viimase 18 aasta uued põhjad. Wall Street Journali teatel vajab pank Merrill Lynchiga ühinemise lõpetamiseks lisamiljardeid. Merrill Lynchiga on ühinemine läinud vaevaliselt, kuna Merrilli kahjumid on olnud oodatust suuremad. Täna keskpäeval tuli siiski teade, et pank võib saada 15 miljardit dollarit abi valitsuse TARP programmist (Treasury’s Troubled Asset Relief Program).

J.P. Morgan Chase (JPM) teatas täna enne turgude avanemist 76%-lisest kasumi vähenemisest. Pank kirjutas neljandas kvartalis maha krediidikahjusid 2,9 miljardit dollarit. Kvartalikasum küündis 702 miljoni dollarini ehk 7 USA sendini aktisa kohta. Aasta tagasi teeniti 2,97 miljardit dollarit ehk 86 USA senti aktsia kohta. Ettevõtte aktsiad langesid 6,06%. Loe kvartaliaruannet pikemalt siit.

Citigroup (C), kes teatab oma kvartalitulemused homme, kukkus 15,45% 3,83 dollarini. Pank lükkas ümber spekulatsioonid, nagu valitsus võtaks panga üle. Goldman Sachs (GS) langes 2,46% ja Morgan Stanley (MS) kukkus 5,41%.

Virginias baseeruv kindlustaja Genworth Financial Inc. (GNW) kukkus 11,97%. Ettevõte peab saama täna loa saamaks laenude ning säästude haldajaks, et saada osa valitsuse 700 miljardi suurusest abipaketist.

Hommikul teatati iganädalane töötu abirahade ülevaade. Nädalaga on töötu abiraha saajate arv kasvanud 54 000 saaja võrra sesoonsusega korrigeeritud 524 000 saajani. Nelja nädala keskmine saajate arv on 518 000, mis on 55% kõrgem kui samal perioodil aasta tagasi.

"Majanduskeskkong ning uudised on praegu kõige tähtsamad ning need pole üldse mitte positiivsed. Töötus jätkab ronimist veel mõnda aega ning see põhjustab üleüldist nõrkust," kommenteeris Loomis Sayles Co. finantsgrupist Dean Gulis Bloombergile.

Eile peale turu sulgemist teatas Apple (AAPL) tegevjuht, et astub kuni juunikuuni ettevõtte juhtimisest terviseprobleemide tõttu kõrvale. Kuigi Jobsi terviseprobleemid on juba üsna kaua teada, kaotasid eile aktsiad mõne minutiga uudise peale peaaegu 10 dollarit. Täna suutsid ettevõtte aktsiad päeva suurest miinusest taastuda ning lõpetada päev miinuses vaid 2,29%.

Amphenol Corp (APH), kes valmistab optilisi kaableid, teatas 56 USA sendi suurusest kvartalikasumist aktsia kohta. See lõi analüütikute ootusi 11%. Ettevõtte aktsiad kerkisid täna 14,79%.

Maailma suurim puhastuskemikaalide tootja hotellidele ning restoranidele Ecolab Inc. (ECL) kerkis 7,6%. Ettevõte loobub mõnedest oma äridest ning koondab 1000 töötajat, et turuolukorraga kohaneda.

Täna peale turu sulgemist teatab oma tulemused kiibitootja Intel (INTC) ning biotehnoloogiaettevõte Genentech (DNA).

Nafta maksis päeva lõpus USAs Nymexil 34,7 dollarit barrel ehk -6,92% ja tegi uued põhjad. Loe nafta liikumiste kohta lisa siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 23:12
Otsi:

Ava täpsem otsing