Eksportivate ettevõtete abipakett kasvas eile 6,1 miljardini

13. märts 2009, 17:51

Majandusministeeriumi loodav eksportivate
ettevõtete toetuspakett kasvas eileõhtuse valitsuse otsusega 6,1 miljardi
kroonini.

Toetuspaketiga paneb riik otseselt raha laenu- ja garantiitoodete laiendamiseks 1,7 miljardit krooni, mis viib paketi ulatuse 6,1 miljardi kroonini, kui arvestada ka võimendusi Euroopa Investeerimispangalt (EIB) ja erapankadelt, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Tugipaketi moodustavad laenu- ja garantiimeetmed, mille rakendamisel on täiendava raha vajadus erinev – laenutooted vajavad otsest rahalist ressurssi, garantiimeetmed vähemal määral.

Esimese meetmena kiideti veebruaris heaks 400 miljoni krooni eraldamine Kredexi uue omakapitalilaenu jaoks. See parandab ettevõtete finantsseisu ja aitab eeldatavalt kaasata ettevõtteisse täiendavat ressurssi kommertspankadest ligi 900 mln kr. Seega on meetme kogumõju 1,3 miljardit krooni, teatas ministeerium.

Teisena sai veebruaris heakskiidu krediidiliin pankadele, mille puhul riik eraldab 400 mln kr, Kredex laenab (EIB sarnaselt organisatsioonilt) võimenduseks juurde 800 mln kr ning pakub seega soodsama intressiga krediiti erapankadele ettevõtetele edasilaenamiseks 1,2 miljardi ulatuses.

Kolmandaks kiitis valitsus eile õhtul heaks täiendava 400 mln kr suuruse meetme, et Kredex saaks pakkuda pankadele projekti- ja ettevõttepõhiselt soodsamatel tingimustel laenu.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teatel ulatub riigi täiendava raha maht nende kolme meetmega 1,2 miljardi kroonini, mis aitab koos võimendusega EIB-lt ja erapankadelt tuua Eesti ettevõtjateni ligi 2,9 mld kr soodsat laenuressurssi.

Laenugarantiide osas on täiendava raha süstimise vajadus väiksem, kuid see ei tähenda ministeeriumi teatel, et meetmeid ja abi pole olemas. Tugipaketi osadeks on Kredexi olemasolevate laenukäenduste mahtude kasvatamine 800 miljonilt 1,5 miljardini, mis aitab garanteerida täiendavaid laene, mida ilma Kredexi garantiita ei väljastataks või antaks ettevõtjale oluliselt raskematel tingimustel.

Täiesti uus meede on Kredexi alla loodava eraõigusliku krediidikindlustusseltsi kaudu antavad pika-ajalised suuremahulised ekspordigarantiid ning garantiide limiidi tõstmine ühel miljardilt kolme miljardi krooni peale. Riik paneb sellesse seltsi 500 miljonit kapitali.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2009, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing