Neljamiljardiline ettevõtete abipakett teel valitsusse

21. jaanuar 2009, 19:40

Nn nelja miljardi krooni pakett, millega
riik üritab Eesti eksportivaid ettevõtteid toetada, sai täna õhtul asjaosaliste
heakskiidu. Majandusminister Juhan Parts loodab, et võib juba veebruari alguses
lõpliku päästeplaaniga valitsusse minna.

Sampo Panga juht ja ministeeriumis pangaliidu esindajana sõna võtnud Aivar Rehe ütles Äripäevale, et toetab ja kiidab ettevalmistatud ettevõtluse toetamise paketti.

"Saime kindluse, et osapooled on valmis hindama ja ümber hindama rahaliste ressursside olemasolu. Mina sain kindluse, et rahaline tugi sel paketil saab olema. Kui seda pakkuda ettevõtlusele, siis peab sellel ikkagi kate olema," rääkis Rehe.

Majandusminister Juhan Parts ütles Äripäevale, et kohtumisel sai selgeks, et kõigil asjaosalistel - nii pankade kui äriringkondade esindajatel – on asja vastu huvi olemas. Tema sõnul peab selgeks tegema, kes ja milline ettevõte täpselt toetust vajaks.

"Meil ei ole mõtet heietada seda lootust, et raskustes ettevõtja saab toetust, mis ebaefektiivse või juba konkurentsivõime kaotanud firma päästaks. Põhiline on ikkagi toetada kohanemisvõimet ja vaadata, et kas on selliseid turutõrkeid, kus täiendav riigi – või Kredexi garantii oleks toeks," rääkis Parts.

Teiseks küsimuseks kujunes pankade krediidivõimekus.
"Kas on võimalusi riigi toel saada parematel tingimustel raharessurssi. Ennekõike mõtleme Euroopa Investeerimispanga väikestele ja keskmistele ettevõtetele mõeldud laenuraha. Selles osas me natuke täpsustame. Täna ettevõtjad ütlevad, et pangamarginaalid on kõrged. Mõned ütlevad, et nad on saanud naaberriikide pankadest tunduvalt parema marginaaliga laenu," lisas majandusminister.

Nõupidamisel osalesid Aivar Rehe ja Katrin Talihärm Eesti Pangaliidust, Ülari Alamets Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest, Andrus Treier KredExist, Enn Veskimägi ja Toomas Luman Eesti Kaubandus-Tööstuskojast, Kersti Kraas, Ain Kabal, Kersti Kracht ja Sven Sester Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioonist, Tarmo Kriis Eesti Tööandjate Keskliidust, Veiko Tali Rahandusministeeriumist ja Keit Kasemets Riigikantseleist.

Taust:
Partsi käibelaenude abiplaan

Senine abi:
Kapitalilaen
Laenugarantiid
Ekspordigarantiid

Võimalik täiendav abi:
Riigi garantii pankade laenudele: Riik annaks garantii pankade poolt võetud laenudele tingimusel, et raha kasutatakse ettevõtete finantseerimiseks ning intressi riskimarginaal ei ületa teatud kokkulepitud määra

Pankade rahastamine: Koos riigipoolse finantseerimisega hankida finantsturgudelt ressurss, mida saab pankadele suhteliselt soodsa intressiga konkreetsete lepingute alusel edasi laenata, st pank teeb ettevõtjaga lepingu, mille alusel saab enda käsutusse vastava täiendava ressursi ja laenab selle edasi.

Pangalaenude refinantseerimine: Refinantseerimine riigi poolt konkreetsetele ettevõtetele, kel tekkivad ajutised raskused ning vajalik on olemasolevaid laenusid pikendada või anda täiendavat laenu, kuid pank ei ole valmis seda tegema.

Omakapitali laen: Täiendava (pangalaenule) allutatud laenu andmine ettevõtetele, kelle omafinantseeringu määr jääb panga silmis liiga madalaks.

Allikas: majandusministeerium


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2009, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing