Aktsiisitõus kasvatas Lätis salasigarettide müüki

13. mai 2009, 11:06

Tubakaaktsiisi tõstmise tagajärjel jääb
Läti valitsusel tänavu maksudena laekumata 50 miljonit latti, salasigarettide
osakaal turul aga kasvab, kirjutab majandusleht Biznes Baltija.

Iga neljas Lätis müüdud sigaret on salakaubana sisse toodud, kirjutab leht. Suitsetamist pole maksutõus vähendanud.

1. veebruarist tõusis tubakaaktsiis Lätis keskmiselt 64%. Marlboro paki hind tõusis sellest 1,45 latilt 1,75 latile ning n.ö lihtsamate sigarettide hind 95 santiimilt 1,25 latile.

Meeleheitlikult eelarves kärpekohti ja tulude suurendamise võimalusi otsiv Läti valitsus kaalub uut aktsiisitõusu, ehkki juba praegu jäävad aktsiisimaksust laekuvad tulud planeeritule alla. Aprillis laekus uue kõrgema määraga tubakatoodete aktsiisist 34,2 miljonit latti, mida on 23,7% vähem kui läinud aasta aprillis.

Legaalselt müüdud sigarettide hulk on Lätis 9 kuuga kahanenud 34%. Tubakatoodete firma British American Tobacco Latvia tellitud uuringu järgi on salasigarettide osakaal Läti turul kasvanud aasta algusest 23%le võrreldes 14%ga läinud aastal.

Peamiselt tuuakse salasigaretid sisse Venemaalt (75%), Leedust (12%) ja teistest riikidest, peamiselt Valgevenest.

„Aastas jääb valitsusel maksudena laekumata 50 miljonit latti!“, ütles British American Tobacco Latvia juht Peter Halacz.

B B kirjutab, et premium klassi sigaretid on Lätis Balti riikidest praegu kõige kallimad. Keskmiselt on hind 2,6 eurot pakk. Euroopa Liidu riikidest on tubakatooted kõige kallimad Iirimaal 8,1 eurot pakk ja Suurbritannias 6,29 eurot pakk. Venemaal saab aga paki sigarette 0,86 euroga ja Valgevenes 0,72 euroga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. May 2009, 11:06
Otsi:

Ava täpsem otsing