Jürgen Ligi: euro tulek on elu ja surma küsimus

03. juuni 2009, 14:59

Euro kasutuselevõtt Eestis on praegu elu ja
surma küsimus, et ennast halvemas olukorras naabritest lahti haakida, ütles
Reformierakonna poolt rahandusministriks esitatud Jürgen Ligi mõned minutid enne
kohtumist president Toomas Hendrik Ilvesega.

Rahandusministri amet praeguses olukorras traditsioonilistesse õnne raamidesse ei kipu mahtuma, kuid pingutada tuleb, ja kõigil, lisas ta.

Järgneb intervjuu Jürgen Ligiga.

Olete rahanduskomisjoni esimehena eelarvega juba üsna pikka aega ja lähedaselt tuttav. Kui läbi tulevase rahandusministri silmade vaadata, siis milline on lühikokkuvõte Eesti riigi ja eelarve hetkeolukorrast?
No täna ma olen veel ikka endises ametis, aga eks pilk on tegelikult juba tükk aega olnud pööratud n-ö täitevameti sisse, sest me oleme rahanduskomisjonis aasta-poolteist pidanud väga tihedalt eelarvet ja selle koostamist jälgima, mis minu teada ei ole kunagi varem niimoodi olnud. Oleme käinud valitsuse istungitel, ja selles mõttes on tõesti olukord mulle teada, jah.

Ja millise diagnoosi panete?
Diagnoos on see, et võimalused on suured, aga suuri otsuseid on vähemusvalitsuses raske langetada. Pingutamiseks on põhjust rohkem kui küll ja ma kindlasti ei lase ennast kaasa tõmmata spekulatsioonidest euro mittevajalikkuse kohta. Tuleb pingutada! See on praegu elu ja surma küsimus, et ennast halvemas olukorras naabritest lahti haakida ja näidata, et me tegelikult erineme. Meie naabrite olukord on praegu hästi raske. Riigi rahanduses oleme me ikka kordades paremas positsioonis, aga selleks, et oma hädadest välja tulla, tuleb need karmid pingutused ära teha. Isegi, kui nendest pingutustest ei piisa Maastrichti kriteeriumide täitmiseks ja jääb natuke puudu, on need hädavajalikud sammud ikka.

Ivari Padar ütles, et uuel rahandusministril ei saa praeguses olukorras otsuste tegemisel just suurt mängumaad olema. Mida Te suurte võimaluste all silmas peate?
Selles mõttes suured võimalused, et kaardil on väga palju ja suuresti sõltub see meist endist. Kõik muidugi ei sõltu, aga sellest, kas me pingutame või mitte, sellest oleneb väga palju meie majandusstabiilsuses, investeeringutes. Millal me kriisist välja hakkame pääsema, sellest sõltub ikka väga palju, nagu ka rahandusministrist ja valitsusest tervikuna.

Kui president teid ametisse kinnitab, mis aja jooksul siis maja ja kabinetti vahetate?
Eks see sõltub sellest, mida toob tänane päev - täna pean rahanduskomisjoni esimehena riigikogus enne lisaeelarve arutelu kõne ning kui president pärast seda allkirja annab, siis olen ma homme kõigi eelduste kohaselt valitsuse istungil. (lisaeelarve arutelu võib päevakorra tiheduse tõttu lükkuda hilistele õhtutundidele - toim.)

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2009, 21:01
Otsi:

Ava täpsem otsing