Solaarium ronis vähitekitajate tippu

29. juuli 2009, 11:24

Solaariume loetakse sigarettide, arseeni ja
asbesti kõrval suurimaks vähiriski tekitajaks inimestele, teatas rahvusvaheline
vähiuuringute grupp IARC.

Uurijad viisid ultraviolettkiirgust kiirgavaid solaariumid üle kõrgeima vähiriski kategooriasse ning märgistasid need kui inimestele kantserogeenne pärast välja selgitamist, et selline päevitamisvorm on ohtlikum kui varem arvatud, kirjutas Reuters. Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) kuuluv Prantsuse uurimisgrupp on varem klassifitseerinud solaariumid kui tõenäoliselt kantserogeensed.

Uuringu järgi võivad solaariumid suurendada vähiriski 75% eriti lastel ja noorukitel. "Nahamelanoomi risk on 75% suurem, kui kasutada selliseid päevitamisvahendeid enne 30. eluaastat," on kirjas aruandes.

IARC raport tuli pärast seda, kui teadlased üheksast riigist kohtusid juunis, et ümber hinnata vähiriske erinevate kiirgusastmete puhul.

WHO on teatanud, et ei soovita kasutada UV päevitamisvahendeid kosmeetilistel eesmärkidel.

Mõned riigid, samuti USA reguleerivad seda multimiljardilist tööstust, näiteks osad keelavad teismelistel kasutada solaariume või nõuavad vanemate või arsti nõusolekut.

Austraalias on lastel keelatud solaariumit kasutada ning neid teenuseid pakkuvad asutused peavad hoiatama kliente võimalikest terviseprobleemidest, kaasaarvatud nahavähist, mida seostatakse kunstliku päevitamise salongidega.

Selline regulatsioon viidi kohtu nõudmisel sisse pärast 26aastase Clare Oliveri surma 2007. aasta septembris, kes jäi vähki enda sõnul solaariumipäevitamise pärast.

Solaarium ronis vähitekitajate tippu Solaarium ronis vähitekitajate tippu

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. August 2009, 15:05
Otsi:

Ava täpsem otsing