Varsti ei tohi New Yorgis pargipingil sigaretti süüdata?

16. september 2009, 08:45

Linna tervishoiujuht käis välja algatuse
suitsetamise keelamiseks linna parkides ja supelrandades, peale tubakatööstuse
loomuliku vastuseisu võib seda aga tulla ka linnapea Michael R. Bloombergi
poolt, kes peab käituma oma tagasivalimise huvides.

New Yorgi tervishoiuosakonna juht dr. Thomas A. Farley rääkis üleeile oma soovist, kui osast laiemas strateegias suitsetajate osakaalu vähendamiseks, kirjutas New York Times.

2002.a. suitsetas 21,5% linna täiskasvanuist, eelmisel aastal 15,8%. 2003.a. jõustus suitsukeeld praktiliselt kõigis avalikes ja äriruumides, sealhulgas töökohtades ja baarides. See oli linnapea Bloombergi esimese ametiaasta ettevõtmine. Nüüd nõuaks keelu kehtestamine ametnike kinnitusel linnavolikogu heakskiitu, teistel andmetel piisaks avalikke parke haldava asutuse määrusest.

Oma eileõhtuses avalduses ei öelnud varem ise suitsetanud linnapea ettepanekule otse ei, kuid kutsus selle mõttekust kaaluma sõnadega „vaja on teada saada, kas parkides suitsetamisel on negatiivne mõju inimeste tervisele.“ Tema sõnul ei pruugi olla logistiliselt võimalik kontrollida keelu elluviimist tuhandetel aakritel, küll aga võib parkides kindlatel aladel suitsetamise keelamine aidata tervist kaitsta.

Keeld hõlmaks 1700 linnaparki, mänguväljakut ja vaba aja veetmise rajatist ning seitset randa oma 14 miilise (22,4 km) rannajoonega. Volikogu juhi Christine C. Quinni sõnul pakub idee talle vägagi huvi ning volikogu peaks asja arutama. Keelu kehtestamisel peaks tema arvates trahvid olema tagasihoidlikud ja mitte mõeldud esmajoones karistamiseks.

2007.a. laiendas Los Angeles supelrandade ja laste mänguväljakute suitsukeeldu linnaparkidele, Chicago keelas tossamise mänguväljakuil, randades ja osades parkides.

New Yorgi keelamismõte on osa linna suuremast tervisealasest kavast, mis survestab ka seadusandjat tubaka kõrgemale maksustamisele ning õhutab organisatsioone ja ärisid keelduma tubakatööstuse poolsest rahastamisest ja sponsorlusest. Tubakahiiu Philip Morris USA pressiesindaja David Suttoni sõnul toetab ettevõte suitsukeeldu ühiskondlikes hoonetes, ühistranspordis, paljudes töökohtades, samuti näiteks liftides. „Jääme siiski selle juurde, et täielik keelamine läheb liiga kaugele. Usume, et väljas peaks suitsetamine olema lubatud, välja arvatud väga erilised juhud, näiteks eelkõige lastele mõeldud vabaõhualad,“ teatas ta avalduses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. September 2009, 08:45
Otsi:

Ava täpsem otsing