Kagu Invest: meie ei põhjustanud kogu Swedi fondi allahindlust

30. september 2009, 14:24

Kagu Investi võlakirjade pikendamine ei
põhjustanud Swedbank Private Debt Fondi väärtuse vähenemist viiendiku
võrra, ütles Kagu Investi tegevjuht Sten Tikk.

Fond hindas läinud nädalal lunastamata pikaajalise tegevusega kiirlaenuandja Kagu Investi võlakirjad null krooni peale. Lisaks Kalev RECi nulli hinnatud võlakirjadele hinnati ka teiste fondis olevate ettvõtete võlakirjade väärtust alla. Kogumahust kaotas fond üleöö 120 mln krooni.

„Kõnealuse fondi investeeringud on laiali hajutatud väga paljude erinevate ettevõtete peale ning oleme veendunud, et Kagu Investi võlapaberi pikendamine ei ole põhjuseks, miks fond sellises mahus väärtust kaotanud on,“ ütles Tikk.

Tikk ei ole kursis, kuidas investor ehk Swedbank enda rahapaigutusi majasiseselt hindab ning ta julgeb kahelda, kas selle kohta saab olla adekvaatset infot ka Äripäeval.

„Küll aga olen seisukohal, et Kagu Investi septembrikuise võlapaberi pikendamine ning fondi otsus korrigeerida enda investeeringute väärtust, ei ole omavahel seotud selliselt, nagu Äripäev seda näeb,“ märkis Tikk, jättes täpsustama, milline see Äripäeva nägemus on.

Tiki sõnul käivad Kagu Investi võlakirjade pikendamise üle investoritega aktiivsed läbirääkimised ning hetkel on ettevõte jõudmas lõpusirgele. „Kahetsusväärselt on läbirääkimised võtnud natuke rohkem aega, kui nähtub meile antud ajast Eesti väärtpaberite keskregistris,“ nentis ta. „Sellegipoolest ei muuda see meie tegevuse sisu ega ettevõtte väärtust.“

Tikk selgitas tagamaid, öeldes, et Kagu Invest on sarnaselt paljudele teistele ettevõtetele finantseerinud enda tegevust võlakirjade kaudu ning teinud seda edukalt. „Erinevalt paljudest teistest emitentidest ei ole Kagu Investi tegevus projektipõhine, mis tähendab seda, et ettevõtte jätkusuutlikkuse seisukohalt on vajalik kapital uuesti töös hoida ning päeva lõpuks ei saa seda investoritele täies mahus laiali kanda,“ põhjendas ta. Kuna võlakirjadele on tänaselt rahaturult raske alternatiivi leida, siis ei ole olnud ka võimalik Eesti turul emiteeritud võlakirjasid millegagi suures mahus asendada, lisas ta.

Sellegipoolest on Kagu Invest Tiki sõnul viimase aastaga suutnud 30% võlakirjadest lunastada ning emiteeritud 70 miljonist on tänaseks tagasi makstud umbes 20 miljonit krooni ja seda omavahendite arvelt. „Lisaks on kvartaalselt tähtaegselt tasutud investoritele ka intressid, mida on paari aasta jooksul välja makstud ligi 15 miljonit krooni, mis tähendab, et meie tegevus on ja on olnud edukas,“ toonitas ta. „Ja seda ka meie investorite jaoks.“

Lisaks mainis Tikk veel, et Kagu Investi tegevus on jätkuvalt edukas ning selle aasta tulemused plaanipärased. „Oleme enda rahavoogude planeerimisel konservatiivsed ning peame kinni seatud eesmärkidest,“ kinnitas ta.

„Meie tagasihoidlik tegevus on antud teema raames saanud põhjendamatult palju tähelepanu ning loodan, et Äripäev parandab selle vea lähiajal,“ märkis Tikk.

Swedbanki pensionifondide juhi Jelena Fedotova kommentaar 28.09.2009:

"Eelmisel nädalal lunastamata jäänud võlakirjad, mis nulli hinnati, olid Kagu Invest ning Kalev Real Estate Company. Võlakirjadega tehakse aktiivset tööd ning vahepeal oleme ka emitentidega koostöös pikendanud mõningaid instrumente, mille lõpptähtaeg jõudis nüüd kätte. Ühe võlakirja mittelunastamine mõjutab ka teiste seotud ettevõtete võlakirjade provisjone. Provisjoneerimisi teostatakse jooksvalt vastavalt hetkel teada olevale informatsioonile, need peegelduvad iganädalases NAVis. Hetkel on lihtsalt provisjoneerimise mõju kogumis suurem. Ülejäänud portfelli kajastatakse väärtuses, mis arvutatakse vastavalt NAVi reeglitele."

AS-i Kagu Invest taust:

2008. a bilansimaht 196 mln krooni
2008. intressitulu 51,7 mln krooni
2008. a puhaskasum 12,6 mln krooni
2008. a kliendinõuded 157 mln krooni
2008. a hüpoteeklaenu maht laenuportfellist 70%

allikas: ettevõtte majandusaruanne

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2009, 18:53
Otsi:

Ava täpsem otsing