Välisinvestorite huvi Eesti vastu kasvab

14. oktoober 2009, 17:36

Välisinvestorite huvi Eesti vastu on
viimastel kuudel kasvanud, ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi
majanduspoliitika talituse juhataja Raul Allikivi.

Tema sõnul on lähiajal Eestisse tulemas 20 uut välisinvesteeringut. "See on hinnanguline number, samas on huvi olnud viimastel kuudel ka suurem," sõnas ta. Iseküsimus, kui palju neist investeeringutest lõpuks ka teostub, lisas Allikivi.

Osad neist välisinvesteeringutest on lähikuude küsimus. "Samas ei soovi ettevõtted enamasti enne oma plaane avalikustada, kui asi on kindlalt ära otsustatud," märkis Allikivi. Ka paljud Eestis juba tegutsevad välisettevõtted ringi laienemise pilguga, lisas ta.

"Olukord vaikselt paraneb ning kui järgmise aasta mais saame euro osas ka kindluse kätte, siis paraneb veelgi rohkem. Praegu on ebakindlus veel üleval, ent euro tulek looks Eestile teiste sarnaste riikidega võrreldes selge konkurentsieelise," rääkis Allikivi.

Uute välisinvestorite näol on reeglina tegu väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetega, mis on pärit lähiriikidest, peamiselt Skandinaaviast. Kesk-Euroopa riigid on Saksamaale lähemal, nende jaoks me nii kergelt kaardil pole, kinnitas ta.

Eesti üheks konkurentsieeliseks on majandusministeeriumi teatel suhteliselt odava tööjõu olemasolu. "Tööjõud pole väga palju odavamaks läinud, ent varem meil polnudki tööjõudu. Eelmise aasta keskel oli töötajate leidmine väga raske," rääkis ta. "Tööjõu hind pole oluliselt langenud, ent võrreldes mitmete teiste riikidega on see siiski odavam. Nüüd meil on, mida pakkuda," lisas Allikivi.

Samas pole lähiaja välisinvesteeringud väga tööjõumahukad. "Pigem väiksemad, maksimaalselt räägime mõne projekti puhul paarisajast inimesest," kinnitas ta.

Kui vaadata, mis majandussektoreisse investeeringud tulevad, siis üks huvitavamaid on Allikivi sõnul tugiteenuste keskused – näiteks IT-tugi või raamatupidamistugi. "Päris mitu sellist ettevõtet vaatab Eestis praegu ringi," ütles ta.

Eesti konkureerib siin enamasti teiste Balti riikide ja Poolaga, teenust osutatakse Läänes asuvatele klientidele. "Keeleoskus on meil kõrge, mis on tugiteenuste osutamiseks Eesti konkurentsieelis. Seal vajatakse kõrgharidusega noori inimesi, kes on kergesti treenitavad. Selles vanusegrupis ongi kõige raskem tööd leida, sihtgrupis on tööotsijaid palju," rääkis Allikivi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2009, 12:12
Otsi:

Ava täpsem otsing