Marcel Vichmann: Haavel ja Tamm ühiskonnast isoleerida

23. oktoober 2009, 11:54

Ettevõtja ja Gild Arbitrage'i üks suurimaid
võlausaldajaid Marcel Vichmann märgib, et finantsinspektsioon venitab
investeerimiskelmide nimede väljaütlemisega, kuid tõstab ise esile kaks enda
sõnul värvikat tegelast - Tõnis Haaveli ja Rain Tamme, kes tuleks tema arvates
ühiskonnast mõneks ajaks isoleerida.

„Investeerimissoovitusi ma ei jaga. Küll aga soovitan mitte usaldada oma raha mitmesuguste investeerimiskelmide kätte, kellel on küll vastav eelnev heakskiit finantsinspektsiooni poolt, kuid inimeste rahakotile oleks märksa kasulikum, kui nad viibiksid mõnda aega ühiskonnast isoleerituna. Kuna finantsinspektsioon, mulle tundub, et viidates (tüssata saanud) investorite huvide kaitsele ja investeerimiskliima usaldusväärsusele, ilmselgelt venitab selliste isikute nimede väljaütlemisega, siis enda mitmete kogemuste põhjal tahaks esile tõsta kahte värvikat tegelast: Tõnis Haavel ja Rain Tamm,“ märkis Vichmann Äripäevale saadetud vastuses küsimusele, kas praegusel turul on tegijad need, kel on raha, ja kuhu tema soovitaks selle investeerida.

Investeerida, riske võtta ja võimalusel kasumit teenida saavad need, kel on veidi vaba raha, ja kellele pangad laenu annavad. Kahjuks suureneb tendents, et pangad on oma erinevad kahjud seosed ühtede laenuvõtjatega pannud suuresti teiste korrektselt maksvate laenusaajate õlule, kelle jaoks nii olemasolevate laenude kui ka uute laenude tingimused järjest halvenevad, märkis Vichmann.

„Näiteks sain pangast (kellega on mul väga head suhted) pakkumise TOPi osaluse ostmise osaliseks finantseerimiseks tingimustel, mida mul oli piinlik oma äripartnereile näidata, mistõttu mõni neist ei teagi sellise pakkumise olemasolust. Teise väga sõbraliku panga pakkumist olemasoleva laenu pikendamise osas olin sunnitud läbirääkimistel pangaga nimetama SMS-laenuks,“ seletas ettevõtja hiljuti Arcolt soetatud osaluste rahastamise tagamaid.

Enda ettevõtete tervislikku seisu peab Vichmann suhteliselt kehvaks. „Minuga seotud erinevail ettevõtteil läheb erinevalt, mõnel üksikul paremini kui aasta-paar tagasi, mõnel kehvemalt, paljudel palju kehvemalt ja mõnel üsna täbaralt,“ lausus ettevõtja, kes usub, et majandusnäitajad hakkavad paranema seda varem, mida kiiremini põhi kätte tuleb, kuid paraku põhja me Eestis veel sel aastal ei näe. „Küll aga tundub olevat põhja ära katsunud enamik eksportivaid ettevõtteid. Mis tähendab seda, et käärid olukorra vahel Eestis ja viies rikkamas riigis, lähiajal aina suurenevad,“ lisas ta.

14. septembril toimunud Gildi võlakirjaemissioon kukkus toona Vichmanni eitava otsuse tõttu läbi. Ärimees ütles toona Äripäevale, et fondis peaks tehtama rohkem otsuseid võlausaldajate ja investorite huvides. Eile toimunud riskikapitalifondi GILD Arbitrage osakuomanike üldkoosolekul olid investorid sunnitud aga Gildi uued esitatud tingimused heaks kiitma, sest vastasel korral läheb fond likvideerimisele ning siis on lootust raha tagasi saada üksnes võlausaldajatel.

GILD Arbitrage’i lunastamised on peatatud 3. novembrini 2009. Kuna selleks kuupäevaks ei jõustu veel fondi muudetud tingimused, pikendab GILD Arbitrage nimetatud tähtaega kuni uute tingimuste jõustumiseni.

Mõned päevad tagasi ostsid Marcel Vichmanni ja Olav Miiliga seotud ettevõtted ära Arco vara osalused Tallinna Olümpiaspordikeskuse ASis, Floriston Grupp OÜs ja Arco Ärikeskuse OÜs.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. October 2009, 12:58
Otsi:

Ava täpsem otsing