Evli Bank: taastumisele järgneb uus langus

29. oktoober 2009, 13:46

Praegusele kiirele taastumisele järgneb
uus, küll eelmisest madalam langus, ütles tänasel investeerimisseminaril Evli
Banki investeerimismeeskonna juht Kim Pessala.

Pessala sõnul on investorile saabumas võimalusterohke aeg, ent samas on ka mitmeid riske, millest suurimaks on keskpankade liiga varane Kim PessalaKim Pessalamonetaarpoliitika karmistamine. Tema kinnitusel pole keskpankade liiga varast reaktsiooni, mis kiire kasvu võimalusele kriipsu peale tõmbaks, lähiajal siiski ilmselt karta. "Nii endiselt kõrge töötus, jätkuv laenumahtude langus kui püsiv deflatsioonisurve osadel turgudel lasevad arvata, et enamus maailma keskpanku lähiajal intressimäärasid tõstma ei hakka," rääkis ta.

Tema ütlusel reageerib kõige varem ilmselt Euroopa Keskpank, ent USA Föderaalreserv hoiab intressimäärad usutavasti kaua madalal, kartes korrata 1930ndate lõpul tehtud viga, mis USA majanduse taastumise edasi lükkas.

Võimalike turgude taastumist pärssivate riskidena tõi Pessala välja ka fiskaalpoliitika liiga varase karmistamise valitsuste poolt, kuna riigid vajavad suurte eelarvedefitsiitide katteks raha; tarbimise jätkuva nõrgenemise ning finantsvõimenduse vähenemise. Samuti on Pessala sõnul võimalik finantskriisi järelšokk mõnes Ida-Euroopa riigis.

Pikemas perspektiivis võib tema sõnul probleemiks osutuda ka inflatsioon, seda eriti arenevatel turgudel. "Usume, et maailmamajandust ootab ees W-kujuline taastumine, kus praegusele kiirele taastumisele järgneb uus, küll eelmisest madalam langus, kuna reaalkasvu vedavad ettevõtete investeeringud ja tarbimine ei taastu nii kiiresti, intressimäärad aga tõusevad, riskipreemiad jäävad kõrgeks ning finantsvõimenduse kasvu pole samuti lähiajal põhjust oodata," rääkis ta.

Evli investeerimismeeskonna peastrateegi Peter Lindahli sõnul on 6-9 kuu perspektiivis oodata kiiret kasvu, ent lähiaastatel iseloomustab turgusid väga suur volatiilsus. "Mõne aasta perspektiivis on aga oodata väga volatiilset turgu, kus näeme nii suuri kukkumisi kui kiireid taastumisi," lisas ta täna Tallinnas toimunud seminaril.

Selline turuolukord võib ajalooliste indikaatorite põhjal otsustades kesta tema sõnul üle viie aasta. "Investori jaoks on tegu keerulise keskkonnaga, kuna on raske otsustada, millal trend muutub. Oluline on siiski meeles pidada, et trendid kestavad sageli oodatust kauem ning paljud, kes reageerivad juba esimese väikese muutuse peale turuolukorras, võivad osutuda kaotajateks," rääkis Lindahl.

Hetkel on tema sõnul käimas turukorrektsioon, mille pikkuseks on eeldatavasti mõned nädalad. "Usume, et kiirele kasvule järgneb nüüd umbes 15%-line langus turuhindades. See aga paelub paljude seni ootele jäänud investorite huvi ning päädib sellega, et turule saabuv raha keerab hinnad uuesti tõusuteele," märkis ta.

Lindahli ütlusel on eriti praegustel ebakindlatel aegadel oluline defineerida oma riskiprofiil, millest investeerimisotsuste tegemisel lähtuda. "Investori portfellis peaks tänases keskkonnas olema taktikalist varade jaotust võimaldav investeering, mis aitab riske maandada," sõnas ta.

Investeerimissoovitustena tõi Lindahl välja kulla, mis on kaitseks võimalike tulevaste inflatsiooniriskide vastu, ja globaalset kasvu vedavad arenevad turud. Viimaste osas tuleb siiski olla ettevaatlik, kuna erinevates riikides on palju erinevaid riske ja ebakindlust. Samuti märkis Lindahl ära ettevõtete võlakirjad, millelt võib lähiajal oodata head tootlust. Huvitava investeerimisvaldkonnana nimetas Lindahl ka taastuvenergiaga seotud investeeringuid, kuhu hakkab juba lähitulevikus suunduma palju ressursse ning kust võib oodata väga huvitavaid ja kasumlikke arenguid.

1985 loodud Evli Bank on sõltumatu investeerimispank, mille klientideks on ettevõtjad, firmajuhid ja investeerimisala professionaalid. Evli tegutseb Soomes, Rootsis, Eestis, Leedus ja Venemaal. Evli Grupi omakapital on 57,9 miljonit eurot. Evli Grupis töötab ligi 280 inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. November 2009, 14:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing