Tüvirakud muudeti munarakkude ja spermide eellasteks

30. oktoober 2009, 19:29

Teadlased avastasid, kuidas muuta inimese
embrüonaalsed tüvirakud idurakkudeks, embrüonaalsete rakkude liigiks, millest
arenevad spermid ja munarakud. Läbimurre võib tulevikus aidata viljatuid
paare.

Teadlased ei loonud küll valmis sperme või munarakke, kuid avastus võimaldab teadlastel laboris uurida inimese iduliini rakke, mis varem võimalik polnud. Uurimustulemused avaldati 28. oktoobril ajakirja Nature veebiversioonis, kirjutas LiveScience.

"Kümme kuni viisteist protsenti paaridest on viljatud,“ ütles uurimuse autor Renee Reijo Pera Stanfordi ülikoolist. „Pooltel juhtudel on põhjuseks võimetus teha munarakke või sperme. Selle võimetuse põhjuste uurimine geenidega manipuleerimise kaudu on esiteks ebaeetiline ja teiseks võimatu. Inimeste idurakkude kasvatamine laboris võimaldab meil aga selgusele jõuda, mis nende inimeste juures valesti läinud on.“

"See saavutus avab uue akna varem peidus olnud inimese arengu staadiumisse,“ ütles uurimust rahastanud laste tervise ja inimese arengu instituudi juht Susan B. Shurin. „Idurakkude uurimine laboris võib anda olulist infot seletamatu viljatuse põhjuste kohta ning paljude sünnidefektide ja kromosoomihäirete tekkepõhjuste kohta.“

Teadlased on ammu püüdnud mõista protsessi, mille käigus tüvirakud arenevad sugurakkude eellasteks olevateks iduliini rakkudeks, selgitas Reijo Pera. Seda on aga varem olnud võimatu uurida, sest see toimub nii varases arengujärgus – enne embrüo kahenädalaseks saamist.

Kuigi viljatus selgub alles peale sugulist küpsemist, arvatakse, et paljude seletamatute viljatusjuhtude põhjused peituvad rakkude arengus väga noores embrüos. Embrüonaalsete idurakkude uurimine võimaldab teadlastel leida viljakuse võimalikud geneetilised põhjused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2009, 19:29
Otsi:

Ava täpsem otsing