Majandussurutis sunnib klienti nõudlikkusele

ÄP 04. november 2009, 00:00

Ehitusturu seis on keeruline, ent samas põnev: materjalid on odavnenud, teenus on odav ja turul valitseb sisuliselt ülepakkumine. Suurenenud pakkumisest hoolimata ei ole paremuse poole liikunud ehitustööde kvaliteet.

Äripäev on seisukohal, et praeguses turusitatsioonis tasub tellijal ilmutada kindlameelsust. Klient ehk tellija on praegu taas kuningas, kuid seda positsiooni tuleks arukalt ära kasutada, nõudes lisaks põhjendatud hinnale ka head kvaliteeti, ise mõistlikke hanketingimusi püstitades.

Võib küll vast väita, et olukorras, kus hinnad on niivõrd all, ongi ehitajal raske kvaliteetset teenust pakkuda, ent paraku tuleb tunnistada, et kes kurta tahab, leiab selleks ikka võimaluse. Kui tööd on liiga palju, takistavat kvaliteeti saavutamast liigkiire tempo ja tegemist ootavate objektide hulk, vastupidises turusituatsioonis tuuakse kehva töö vabanduseks ehitustööde madalad hinnad.

Ent hind ei saa olla põhjus ohutuses järeleandmiseks. Nii tekivad Maarjamaale objektid, kus ehitaja betooni sisse omatahtsi ettenähtust pisut peenema armatuuri paigaldanud. Tulemus võib kasutajale olla ohtlikum, kui esmapilgul paistab.

Suur, kuigi õnneks mitte eluohtlik säästukoht leitakse ka sisseseade arvel: sisustust valides eelistatakse tavapärasest soodsama hinnaga lahendusi ning tellija leebub, sest soovib juba sisse kolida ning nõustub projekteeritusse paranduste tegemisega. Nõnda saavad buumi ajal alustatud ehitused ootamatult kipaka lõpplahenduse.

Ülepakkumise tingimustes tuleb siiski tunnistada, et praegu tehtavad järeleandmised kvaliteedis on lausrumalus. Järeleandmisi tegeva tellija kohta käib täiel määral ütelus, et loll saab kirikuski peksa. Ehituse juures pelgalt odavust taga ajades tehtud lollused maksavad valusalt kätte ehk alles tulevastele põlvedele

Odavuse nimel tehtud lollused peaksid lõppema ehitusbuumi aja kuulsusetu lõpuga. Alanud on tellijate ajastu.

Muidugi tuleb aru saada ka ehitusettevõtetest: hankeid on praeguses olukorras, kus hinnatase madal, vägagi keeruline võita, kui näha ette kvaliteetseid materjale ning maksta ausat töötasu. See ei tohiks siiski saada ebakvaliteetsete ehitiste püstitamise ettekäändeks.

Tellijal aga tasub hanketingimused hästi läbi mõelda, sest muidu saavad kohtute uksed kulutatud ja aeg tühjalt raisatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing