Sundmüügini jõuavad vaid mõned tagatised

Enn Tosso 10. november 2009, 00:00

Nordea Pank Eesti jaepanganduse juht Olavi Pakkonen ütles, et sundmüügini jõuavad üksikud tagatised ning Nordea ei prognoosi eluasemete sundmüügi olulist suurenemist.

"Nordea laenukahjumid on oluliselt madalamad turu keskmisest, mis on selge märk laenuportfelli kvaliteedist," märkis ta.

Pakkoneni sõnul kasvatas pank aasta esimese üheksa kuu lõikes langeva turu tingimustes nii hoiuste kui ka laenude mahtu ning septembri lõpu seisuga oli Nordea Pank välja andnud eluasemelaene summas ligi 12 miljardit krooni.

Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on eluasemelaenude maht kasvanud pea ühe miljardi krooni võrra.

"Seoses kinnisvaraturu stabiliseerumisega ja intressimäärade langemisega ajalooliselt madalale tasemele, on eluasemelaenuturg tervikuna muutunud aktiivsemaks, sellest tulenevalt on ka Nordea Pangas kasvanud eluasemelaenu taotlejate arv," ütles ta.

Novembri algusest langetas Nordea Pank eluasemelaenu omafinantseeringu määra 20 protsendile, lisatagatiste olemasolul võib eluasemelaenu omafinantseering väheneda kuni null protsendini.

Swedbanki erakliendi osakonna juhataja Ülle Kreeps ütles, et nad ei prognoosi sundmüükide vähenemist, ent see on siiski kliendi jaoks viimane lahendus.

"Tulenevalt üldisest majanduskeskkonna halvenemisest on sagenenud ka juhtumid, kus kliendid ei täida endale võetud kohustusi," möönis ta.

Tema sõnul pole sundmüük soovitav ei panga ega kliendi seisukohast. "Seega võtame omalt poolt kasutusele kõik ennetavad meetmed, kuidas seda võimalusel vältida," ütles ta.

Kreep märkis, et makseraskuste puhul on välja pakkuda erinevad variandid, mis sõltuvad makseraskuste iseloomust: osaline või täielik maksepuhkus, laenutähtaja pikendamine maksete suuruse vähendamiseks, laenukohustuste ühendamine üheks suuremaks laenuks jne.

Siiani pole pangad raskustesse sattunud laenuklientide kinnisvara massiliselt müüki paisanud. Teisalt on pangad väga paindlikud inimestega kompromisse otsima ja lahendusi leidma.

Tänu ehitushindade ja maa hinna olulisele langusele suudaksid arendajad ehitada praegu kortereid oluliselt soodsama hinnaga kui nende laojääk, mis on aastaid ostjaid oodanud. Kuigi Tallinnas on uusarenduste korterite laojääk jätkuvalt vähenenud, ei ole uusi arendusi veel käivitatud.

Müügipakkumiste hulk väheneb. Seda põhjustab asjaolu, et vähenenud on erinevate maaklerite korduskuulutuste hulk ja osa müüjaid on otsustanud järsult langenud hindade tõttu oma kinnisvara müüki edasi lükata ja oodata paremaid aegu. Samas on see üks väheseid võimalikke põhjusi hinnatõusuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing