Maadevahetus: prokuratuur lubab tõendeid altkäemaksu kohta

Kristi Malmberg 12. november 2009, 14:35

Tänasel maadevahetuse kohtuistungil andis prokuratuur ülevaate suurest hulgast tõenditest kinnitamaks süüdistust, mille kohaselt võtsid Villu Reiljan, Ester Tuiksoo ja Kalev Kangur altkäemaksu Toomas Annuselt, Tullio Liblikult, Tarmo Pedjassaarelt ja Einar Vettuselt.

Järgneb prokuratuuri kokkuvõte tänasel istungil riigiprokuröride Laura Feldmanise ja Inna Ombleri poolt ettekantust.

Käesoleva kriminaalasjas on esitatud süüdistus seitsmele füüsilisele isikule ning kahele juriidilisele isikule.

Kalev Kangurile on esitatud süüdistus selles, et ta maa-ameti peadirektorina võttis ajavahemikul 2000-06 korduvalt altkäemaksu ja tegi seda suures ulatuses. Villu Reiljanit süüdistatakse keskkonnaministrina aastail 2004-06 korduvas altkäemaksu võtmises, Ester Tuiksood 2006. aastal põllumajandusministrina altkäemaksu võtmises.

Toomas Annusele on esitatud süüdistus, et ta andis altkäemaksu ajavahemikul 2000-06 maa-ameti peadirektor Kalev Kangurile, ajavahemikul 2004-06 keskkonnaminister Villu Reiljanile ja 2006. aastal põllumajandusminister Ester Tuiksoole.

Tullio Liblikut süüdistatakse, et ta andis altkäemaksu ajavahemikul 2004-06 maa-ameti juhile Kalev Kangurile ja keskkonnaminister Villu Reiljanile.

Einar Vettusele on esitatud süüdistus selles, et ta andis altkäemaksu aastail 2003-06 maa-ameti peadirektor Kalev Kangurile.

Tarmo Pedjasaarele on esitatud süüdistus, et ta andis vahemikus 2001-06 altkäemaksu Kalev Kangurile. Samuti süüdistatakse Pedjasaart selles, et ta aitas 2006. aastal kaasa Kanguri poolt altkäemaksu võtmisele Einar Vettuselt.

Merko Ehitusele (äriregistri kood 10068022, praegune AS Järvevana) on esitatud süüdistus, et äriühing andis altkäemaksu ajavahemikul 2002-06 maa-ameti juhile Kalev Kangurile ja perioodil 2004-06 keskkonnaminister Villu Reiljanile.

E.L.L Kinnisvarale on esitatud süüdistus selles, et äriühing andis 2006 altkäemaksu põllumajandusminister Ester Tuiksoole.

Riigiprokurörid Laura Feldmanis ja Inna Ombler tõid täna Harju maakohtus välja järgmised aspektid:

Villu Reiljanit ja Kalev Kangurit süüdistatakse selles, et nad kasutasid oma ametipositsiooni selleks, et nende poolt soositud isikud – käesolevas kriminaalasjas süüdistatavad – saaksid soodsalt omandada riigile kuuluvaid kinnisaju.

Selleks pöördus äriühingu esindaja Reiljani või Kanguri poole sooviga omandada riigile kuuluv kinnistu. Seejärel pakkusid Reiljan või Kangur välja, et äriühingute jaoks on kõige soodsamaks viisiks riigilt maade saamiseks looduskaitseseaduses § 19 sätestatud vahetusmenetlus.

Reiljan ja Kangur ei rakendanud riigivaraseadusest tulenevaid võimalusi, mille kohaselt saavad isikud omandada riigile kuuluvaid kinnisasju ainult avalikul enampakkumisel või eelläbirääkimistega pakkumisel. Sellise tegevusega rikkusid nad haldusmenetluse seadust, riigivara seadust ja avaliku teenistuse seadust.

Et maadevahetused saaksid toimuda takistusteta, andsid Kangur ja Reiljan soovitusi, milliseid looduskaitseliste piirangutega kinnisasju oleks kasulik vahetusmenetluse tarbeks soetada.

Kangur ja Reiljan ei teinud kinnistuste puhul, mille kohta nad teadsid, et neid kavatsetakse Toomas Annuse, Tarmo Pedjasaare, Einar Vettuse ja Tullio Libliku poolt hiljem kasutada maadevahetuseks riigiga, takistusi nende soetamisel: jättes kasutamata riigi poolt ostueesõiguse teostamise. Samuti ei sekkunud nad selliste maade tagastamisprotsessi maareformi käigus.

Reiljani ja Kanguri teod olid suunatud süüdistatavate huvide võimalikult suures ulatuses realiseerumisele ning ühiselt kokkulepitud skeemi toimimisele.

Kangur ja Reiljan nõustusid vastu võtma oma ametialaste ebaseaduslike tegude eest vara ja muid soodustusi. Kangur sai maa-ameti peadirektorina altkäemaksu Tarmo Pedjasaarelt, Einar Vettuselt, Tullio Liblikult ja Toomas Annuselt. Reiljan võttis keskkonnaministrina altkäemaksu Annuselt ja Liblikult.

Ester Tuiksood süüdistatakse selles, et ta võttis põllumajandusministrina altkäemaksu Toomas Annuselt, et viimasega seotud äriühingud AS Merko Ehitus ja AS E.L.L. Kinnisvara saaksid sõlmida põllumajandusministeeriumiga uue hoone rendilepingu.

Selleks võttis Tuiksoo ministeeriumile uue rendilepingu leidmiseks mitteametlikult pakkumise üksnes Merko Ehituselt ning lasi Merko Ehitusel ja E.L.L. Kinnisvaral valmistada ette pakkumise kutse dokumendid, võimaldades neil kirjutada sinna just neile sobivaid kriteeriume.

Samuti kasutas Tuiksoo oma ametiseisundit ja ametiseisundist tulenevat autoriteeti ministeeriumi ametnike tegevuse suunamiseks selliselt, et see viiks lepingu sõlmimiseni Annusega seotud äriühingutega.

Lisaks füüsilistele isikutele on esitatud süüdistus ka juriidilistele isikutele. Merko Ehitust süüdistatakse altkäemaksu andmises maa-ameti peadirektor Kalev Kangurile ja keskkonnaminister Villu Reiljanile. E.L.L. Kinnisvarale on esitatud süüdistus altkäemaksu andmises põllumajandusminister Ester Tuiksoole.

Süüdistuse kinnitamiseks esitab prokuratuur suure hulga erinevaid kaalukaid tõendeid, millest anti ülevaade ka täna Harju Maakohtus toimunud istungi käigus. 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. November 2009, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing