Aivar Hundimägi • 17. november 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Kindlalt tabelis püsiv ärimees Jüri Uppin

Sel suvel oma 70. juubelit tähistanud Uppin kuulub nende ettevõtjate hulka, kelle planeering Tallinnas venis teosammul. Linnaametnike ladusam töö oleks tähendanud aga seda, et ta oleks pannud Peterburi tee äärde talle kuuluva Hotell Susi kõrvale püsti büroohoone, millega ta praegust kinnisvaraturu madalseisu arvestades oleks tõenäoliselt püsti hädas olnud. Sellest projektist ei ole Uppin aga loobunud ning on valmis investoreid leides rajama 12korruselise büroohoone.

Uppinile kuuluv Susi tegutseb kahel rindel: hotelliteenuste osutamine ja büroo ning kaubanduspindade arendamine ja väljaüürimine. Lisaks on ta teinud ka mitu kinnisvarainvesteeringut. Näiteks on AS Susi soetanud korteri Tornimäe kortermaja 29. korrusel, kust Uppini hinnangul avaneb miljoni dollari vaade Tallinna vanalinnale ning Kopli ja Tallinna lahele.

Samuti ihub ta hammast Tallinnas Viiralti 5 asuvale hoonele, kus loodab osta ära kõik majas asuvad korterid, et selle kortermaja asemele rajada eksklusiivne butiikhotell. Samuti on ta soetanud 20 hektari suuruse poolsaare Läänemaal Pivarootsis.

Uppin pole aga kinnisvarainvesteeringuid 2008. aastal ümber hinnanud ning sellega ei olnud rahul Susi tegevust auditeerinud audiitor.

Susi käive on sel sajandil olnud stabiilne, kuid kasum on viimastel aastatel korralikult kõikunud. Põhjuseks on Tallinnas Mustamäe tee 24 asunud kolmekorruseline ärihoone, mis kuulus Susi Kinnisvara OÜ-le ja mida tuntakse ka Electrolux Eesti majana.

2006. aastal vähendas Susi oma osalust Susi Kinnisvara OÜs 60%-lt 35%-le ja teenis müügilt 14,6 miljonit krooni erakorralist kasumit. Osaluse ostis Meridea Grupp, kelle taga on ettevõtja Indrek Mihhels.

2008. aastal müüs Susi Kinnisvara Electroluxi büroohoone välismaistele investoritele ning ettevõte kustutati registrist. Büroohoone müügist teeniti 51 miljonit krooni, millest vähemusosanik Susi teenis ligi 18 miljonit krooni, kuid sai tehingust poolteist miljonit krooni kahjumit, kuna eelnevatel aastatel oli büroohoone juba kordavalt üles hinnatud

Oma tuntuima ettevõtmise Susi hotelli rajas Uppin endise riigile kuulunud ühiselamu asemele. Hotelliäris on Uppin keskendunud äriklientidele, kelle osakaalu ta üritab kergitada, et nii kompenseerida turismifirmade kaudu tulevate klientide arvu kahanemist. Äriklientide võitmiseks plaanib Susi teha aktiivset turundustööd messidel ning pöörata suuremat tähelepanu internetiturundusele.

Hetkel kuum