Dubaist tulid mustad pilved

Tõnis Oja 30. november 2009, 00:00

Möödunud nädala lõpp tõi investeerimistaevasse ronkmustad pilved seni päikeselisest Dubaist.

"Ainult pime võib mitte märgata Pärsia lahe riikide kasvavat jõudu maailmamajanduses," lausus Rain Lõhmus LHV Finantsportaalis 2008. aasta alguses ning soovitas oma vaba raha paigutada 10-35 protsendi ulatuses Pärsia lahe piirkonda.

Ehkki kahtlejaid oli ka toona palju, oli sama palju või isegi rohkem neid, kes peavad Lähis-Ida regiooni väga perspektiivseks piirkonnaks. Sest vaatamata maailmamajanduse suhteliselt ebakindlale olukorrale, jääb nafta hind kerkima ning mitmed sealse piirkonna riigid on asunud hoogsalt investeerima teistesse majandusvaldkondadesse. Dubai oli neist üks, kes kavandas gransioosset turismi-, meelelahutus- ja kaubanduskeskust, mida värske ajakiri Economist iseloomustas üsna sarnasena suure Euro Disneyga.

Kui üks Dubai riigile kuuluvast arenduskonglomeraatidest, Dubai World, teatas 3,5 miljardi dollari suuruse lunastamistähtaja võlakirjade edasilükkamisest järgmise aasta maini (algne tähtaeg on 14. detsember), siis lõhkas see finantsturgudel paraja pommi.

Pangandussektor kukutas neljapäeval Euroopa aktsiaturge, milelle järgnes reedel Aasia ja USA

Templeton Asset Managementi juht Mark Mobius arvab, et Dubai kriis lükkab Arenevad turud korrektsiooni. Mobiuse sõnul võib võlakirjade mittelunastamine tuua endaga kaasa ahelreaktsiooni. Nädala eest oli investor arenevate turgude suhtes optimistlik.

Lähis-Ida regiooni investeeriva LHV Pärsia Lahe fondi fondijuhi Oliver Aiti sõnul on Dubai võlakriisi mõju nende fondile väike. "Suur mõju maailmaturgudele tundub olevat tingitud pühadest nii Ameerikas kui ka Araabias ning seetõttu on Dubai uudis keskmisest rohkem tähelepanu saanud. Võrdluseks teatas Lloyds Banking Group hiljuti 20,2 miljardilisest aktsiaõiguste emissioonist. Maailma majanduste mastaapides ei ole Dubai uudised eriti suured," selgitas Ait.

Kuid varemgi läbipaistmatu piirkonna praegune kriis aina süvendab investorite ebakindlust. Dubai koguvõlg on 80 miljardit dollarit.

LHVPärsia Lahe fondil on 139 osakuomanikku.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing