Leedut ootab elektri järsk hinnatõus

Sirje Rank 30. november 2009, 11:22

Ignalina tuumajaama sulgemine toob Leedus järsu elektri hinna tõusu ning sõltuvuse kasvu Venemaa importelektrist, kirjutab tänane Helsingin Sanomat.

Ignalina sulgemisega selle aasta lõpus kaob Balti elektriturult üks odavaima elektri tootja, mis rahuldas 70% Leedu oma vajadusest ning varustas elektriga ka Lätit.

Omatootmise languse kavatseb Leedu korvata elektrienergia importimisega Ukrainast, Valgevenest, Venemaalt ja Eestist, ütles lehele Leedu energiaministeeriumi ametnik Zygimantas Vaiciunas. Väike osa on ehk võimalik importida ka Estlinki kaabli kaudu Soomest.

Elektri hind kerkib Ignalina sulgemise järel hinnanguliselt 40%, kodutarbijale siiski vähem, kirjutab leht.

Halvimal juhul võib Ignalina tuumajaama sulgemine Leedus kaasa tuua mõnetunnised elektrikatkestused. Selline olukord võib tekkida, kui talv tuleb väga külm ja kui ühendus Venemaa elektrivõrkudega katkeb või mõnes sealses jaamas midagi juhtub.

Leedu energiaministeeriumis selle pärast siiski väga ei muretseta. Leedu plaanib pikalt varuvõimsuseks olnud Elektrénai jaama talvel tööle panna, et toota elektrit nafta ja gaasi baasil. Samuti on kiiresti võimalik käivitada hüdroelektrijaam.

Ignalina asemele Balti riikide ja Poola ühisprojektina kavatsetud uus tuumajaam on jätkuvalt alles plaani etapis. Kõige varem võiks jaam tööle saada aastatel 2018-2020.

Mõnevõrra leevendab Ignalina tuumajaama sulgemise mõju Balti riikides majanduslangusest tingitud elektrienergia tarbimise järsk langus.

Nii 2005. a suletud Ignalina esimene reaktor kui nüüd suletav teine reaktor on vähem kasutusel olnud kui Venemaa Sosnovõi Bori tuumajaama reaktorid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. November 2009, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing