SEB: TR Majad on väga eriline juhtum

Kristi Malmberg 11. detsember 2009, 15:39

SEB kommunikatsioonijuht Viveka Hirdman-Ryrberg nentis, et TR Majade võlausaldajatele 177 miljoni krooni kompenseerimine on väga eriline juhtum ja varem pole midagi sellist olnud.

"Valisime täieliku vastutuse võtmise," ütles Hirdman-Ryrberg Dagens Industrile. Kommunikatsioonijuht tunnistas, et nad jäid hiljaks võlausaldajate teavitamisega selle kohta, et TR Majade müüs oma tagatisvara SEB teadmata.

SEB korraldas 2007. aastal auto- ja kinnisvaraärimehele Toomas Rüütmannile kuulunud TR Majade võlakirjaemissiooni, võlakirju ostsid Sampo, Hansa ja SEB pensionifondid.

TR Majade võlakirju paisati aasta eest müüki 150 miljoni krooni eest, kolme Eesti juhtiva panga teise samba pensionifondid investeerisid neisse 45 miljonit krooni oma klientide raha.

Kevadel 2008 kritiseerisid nii Hansa kui ka Sampo fondijuhid SEBd, kuna kaheldi SEB käitumise õiguspärasuses – SEB lasi tagatisagendina Rüütmannil müüa võlakirjade tagatise, olles ise samal ajal ka TR Majade suur võlausaldaja.
2008 sügisel algatas Viru maakohus algatas SEB Panga nõudel võlakirjad lunastamata jätnud TR Majade pankrotimenetluse.

Oktoobri algul kuulutas Harju maakohus SEB nõudel välja Toomas Rüütmanni eraisiku pankroti. Mehe kohustused ulatusid 240 miljoni kroonini, kuid vara oli tal vaid 36 miljoni krooni kandis ning seegi polnud likviidne. Ringkonnakohus aga tühistas tänavu kevadel maakohtu otsuse.

Rüütmann kasutas võlakirjaemissioonilt hangitud raha Kommest Auto tagasiostuks, kuid sattus majanduse jahtumise ning liialt suurejooneliste äriplaanide tõttu makseraskustesse.

Rüütmann varjas oma äride tegelikku seisu kaua, kuid asi läks suure kella külge, kui TR Majade tütarfirma pidi Rakvere uue kaubanduskeskuse valmimise nimel müüma Põhjakeskuse kinnistud.

Pangad on pidanud maksma ka varem. Swedbank otsustas tänavu oktoobris usalduse taastamise eesmärgil maksta kinni Private Debt Fondi osaku III kvartali hinnalanguse 143 miljonit krooni.

2008. aasta sügisel hindas SEB Likviidsusfond oma osakute väärtuse alla 200 miljoni krooni võrra ning avalikkuse survel kompenseeris allahindluse osakuomanikele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. December 2009, 12:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing