SEB maksab 177 miljonit hüvitist

Indrek Kald 11. detsember 2009, 10:54

SEB Pank hüvitab Toomas Rüütmanni OÜ TR Majad võlakirjainvestoreile 177 miljonit krooni. Kahju koosneb 100% nominaalväärtusest ning võlakirjadelt maksmisele kuulunud intressist kuni võlakirjade lunastuspäevani.

Endise autoärimehe ettevõtted jäid neile 2007. aasta juunis võlakirjaemissiooni korraldanud SEB-le võlgu 156 miljonit krooni. Rüütmann andis pangale isikliku käenduse. Kuna ettevõte laenu tagasi ei maksnud, palusid võlakirjainvestorid esitada SEB-l pankrotiavaldused Rüütmanni ja TR Majade vastu. TR Majade pankrot kuulutati välja 28. novembril 2008.

SEB teatel oli neil tagatisagendina kohustus teavitada investoreid olulistest sündmustest kümnepäevase tähtaja jooksul. SEB sai ühest sellisest sündmusest – võlakirjade tagatisega seotud oluliste varade võõrandamisest – teada 29. veebruaril 2008. aastal. SEB oleks pidanud sellest investoreid teavitama hiljemalt 10. märtsil 2008. aastal, kuid tegi seda 9. aprillil 2008.

SEB on otsustanud hüvitada kõigile 10. märtsi 2008. aasta seisuga investoriteks olnud isikutele TR Majade võlakirjadesse investeerimisest tekkinud kahju. Hüvitise suurus on kokku ligi 11,3 miljonit eurot (176,8 mln kr), mis koosneb 100% nominaalväärtusest ning võlakirjadelt maksmisele kuulunud intressist kuni võlakirjade lunastuspäevani.

“SEB püüdleb alati kõrgeimate professionaalsete standardite ning tugevate ja pikaajaliste kliendisuhete poole. Antud juhul ei täitnud me oma teabe edastamise kohustust õigeaegselt, vaid kuuajalise hilinemisega. Väga raske on olnud hinnata selle täpset mõju investoritele. Kuna see on aga tekitanud investoritele varalist kahju, on SEB Pank otsustanud selle täies ulatuses investoritele hüvitada,” kommenteeris SEB juhatuse esimees Ahti Asmann.

Finantsinspektsioon teatas täna, et tervitab SEB otsust kompenseerida TR Majade võlakirju ostnud investoritele tekitatud kahju. Inspektsioon algatas 2009. aasta alguses SEB suhtes järelevalvemenetluse, et kontrollida funktsioonide lahususe toimimist ja huvide konfliktide vältimist panga poolt. 

"Menetluse käigus näitas pank üles suurt koostöövalmidust ning esitas meile tuhandeid lehekülgi tõendusmaterjali. Kuulasime üle kümneid SEB Panga töötajaid ja muid isikuid," ütles Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler.

"Järelevalvemenetluses toimunud teabevahetuse käigus astus SEB Pank samme organisatsioonis esinenud küsitavuste koheseks kõrvaldamiseks, tegi muudatusi juhtkonnas ja töötajate hulgas. Pank on järelevalvele kinnitanud, et töö organisatsiooni ja selle kultuuri parendamiseks jätkub," lisas ta.

Finantsinspektsiooni teatel ei lahenda nad eraõiguslikke vaidlusi ega nõusta konkreetsetes eraõiguslikes vaidlusküsimustes ühte või teist osapoolt. See roll on osapooltel endil ja ka kohtutel.

Inspektsioon töötas käesoleva aasta novembris välja ja saatis kommenteerimiseks juhendi investeerimisteenuste pakkumiseks üldiselt tunnustatud kutseoskuste nõuete täpsustamiseks. Juhendiga soovitakse korrastada muu hulgas tagatisagendi funktsiooniga seonduvat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. December 2009, 19:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing