ÄP fototoimetus • 14. detsember 2009 kell 21:00

Ragn-Sellsi uus tehas hakkab tootma jäätmekütust

Tehase töötlusvõimsus on kahe vahetuse korral 80 000 tonni segaolmejäätmeid ning 10 000 tonni tööstus- ja ehitusjäätmeid aastas.

"Tehas hakkab tootma kvaliteetset jäätmekütust, mida saavad kasutada tootmisettevõtted - näiteks Kunda tsemenditehas," rääkis Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rein Leipalu. "Töötlusel eraldatakse veel taaskasutuskõlbulikud materjalid, nagu metall, plastik ja paber ning inertsed jäätmed, mida saab kasutada ehituses täitematerjalina," rääkis ta.

Ragn-Sellsi ärijuhi Agu Remmelga sõnul on tehases kasutatav tehnoloogia jäätmekäitluses täiesti uus tase. "Võrreldes masspõletusega on jäätmekütuse eeliseks madalam omahind ning peaaegu olematu kogus jäätmeid, mis töötluse järgselt tuleb ladestada," rääkis ta.

"Lisaks suunatakse jäätmete töötlusprotsessi käigus väärtuslikud materjalid taaskasutusse, mida masspõletuse puhul peaaegu üldse teha ei saa," kinnitas Remmelg.

Loodav tehas töötab pea automaatselt, inimtööjõudu on vaja kasutada vaid jäätmete doseerimiseks tootmisliinile, ülejäänud töö teevad ära masinad.

Tehase rajamiseks on Ragn-Sells sõlminud lepingud Eesti projekteerijatega ning Saksa, Hollandi ja Suurbritannia tehnoloogiatarnijatega.

Celander Projekti juhatuse liikme Kristjan Tamme sõnul on Ragn Sellsi tehase projekteerimisel tegu keskmisest suurema mahuga tööstushoone projektiga - hoone planeeritav pindala on ca 6000 ruutmeetrit.

Celander Projekt on tema sõnul ka varem projekteerinud mitmeid tööstushooneid. "Kuna tehase tehnoloogilise ehk sisseseade osa projekteerib tellija välispartner, siis hoone ehitusprojekti koostamise osas midagi erandlikku ei ole," lisas Tamm.

Autor: ÄP

Hetkel kuum