Ravimitootjate heategevus haigekassa abil

22. detsember 2009, 12:19

Töötute tasuta ravimiostu projektis osalevad ravimiettevõtted on välja valinud peamiselt 75% ja 100%-lise soodustusega krooniliste haiguste ravimid, millest suure osa maksab kinni haigekassa.

Vaadates töötutele hüvitatavate ravimite nimekirja, leiab sealt palju krooniliste haiguste ravimeid, nagu diabeet, kõrgevererõhutõbi, aga ka kasvajad. Need ravimid on suure haigekassa soodustusega. Ravimifirmad maksavad kinni töötule omaosaluse ja vahe, mis läheb üle kehtestatud piirhinna. See võib olla ka ainult paarkümmend krooni.

Levinuma, 50%-lise soodusmääraga ravimeid on nimekirjas üksikuid, näiteks üks GSK müüdav depressiooniravim. See on firma juhi Akshay Mody sõnul küllalt väikese käibega, aga teatud inimestele hädavajalik.

"See on heategevus, aga ikkagi erafirmade heategevus," toonitas ravimifirmade liidu juht Erki Must. Tema sõnul on esialgu juunini 2010 kestva projekti eesmärk toetada kroonilisi haigusi põdevaid inimesi oma ravi jätkama ka rahapuudusel. Krooniliste haiguste ravimeid on 50%-lise soodusmäära all vähe.

Haigekassa esindaja sõnul on oluline, et isikud, kes selle kampaania raames ravimeid saavad, on ravikindlustusega töötud ehk aktiivsed töötud. Soodusretsepte hüvitab haigekassa kindlustatutele ikka nii nagu tavaliselt.

Akshay Mody sõnul vähendavad projektis osalevad kümmekond firmat kindlasti järgmisel aastal turundus- ja reklaamikulusid, sest kuskilt tuleb heategevuseks minev raha võtta. "See on ikkagi turundusprojekt," sõnas ta. Kokku plaanitakse töötute raviks kulutada 12-15 miljonit krooni.

Enamus firmasid, kes heategevusprojektis osalevad, ei ole Eestis registreeritud ettevõtted, vaid välisfirmade filiaalid. Nad ei pea toetuselt maksma nn kingitusemaksu, mis on 21/79 ehk 26,5%.

Erandiks on üks suurimaid Eesti ravimimüüjaid GSK, kes on siin registreeritud osaühinguna. "Maksame umbes miljon krooni tulumaksu," arvestas Mody, kelle sõnul on nad nii hingega asja kallal, et maksustasumine tuli alla neelata.

Paar muud müügiloa hoidjat aga on projektist taandumas või keeldunud, kuna ei pea õiglaseks heategevuselt riigile lisamakse maksta.

Ravimeid saab ostma hakata 19 apteegist, peamiselt Magnumile kuuluvates Apothekades. Siingi oli Erki Musta sõnul määravaks heategu. Pakkumine võeti ka apteegikette omavatelt Tamrolt ja Euroapteegilt, kuid Magnumi oma oli parim.

"Magnum ei küsinud teenustasu, nad kirjutasid oma kuludega arvutitesse uued süsteemid, tegid kiire koolituse apteekritele," rääkis Must. Ta märkis, et kindlasti lisandub kinnimakstavaid ravimeid.

Eelmisel kolmapäeval käivitunud projekti töötutele ravimiostu hüvitamiseks on lülitunud kümme ravimitootjat kokku ligi 150 ravimiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. December 2009, 07:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing