Ravimite müügimahud kipuvad kokku kuivama

Violetta Riidas 21. august 2009, 07:28

Esimene poolaasta tõi ravimimüügis
märgatava languse ja ka teiselt ei ole midagi head oodata.

"Eks siin oli igasuguseid ootusi - kes olid optimistlikumad, kes pessimistlikumad. Aga selge on see, et kuna Eestis maksavad inimesed pool ravimite hinnast oma taskust, siis on see ka oma mõju avaldanud," kommenteeris Meditsiiniuudistele Eesti Ravimitootjate Liidu nõukogu esimees ja GlaxoSmithKline Eesti juht Akshay Mody esimest poolaastat ravimiturul. Tema hinnangul on laias laastus hinnad alla läinud, kuid tarbimine ühikutes suurenenud.

"Ma arvan, et see ratsionaalsem ja odavamate ravimite kasutamine on üks selgemaid suundi, mis on esimese kuue kuu jooksul tekkinud," tõi ta välja.

Hulgimüüja Magnum juhi Leon Jankelevitshi sõnul on aga ka koguselises arvestuses nii ravimite kui ka tarbekaupade ja toidulisandite müük vähenenud.

"Teises kvartalis langus stabiliseerus ja aasta alguse mahtude vähenemine ei süvenenud. Siiski saame poolaasta arvestuses keskmiselt 10protsendilisest mahtude kahanemisest rääkida," ütles Jankelevitsh.

Tema sõnul on turgu mingil määral üleval hoidnud haiglad, kes on küll märgatavalt vähendanud tarvikute ja instrumentide oste, kuid ravimite hankeid ikkagi korraldanud. "Haiglad ostavad võrreldes apteeke külastavate patsientidega kallimaid ravimeid, nende juurdehindlus on aga hulgimüüja jaoks marginaalne. Seega üldiselt langeva käibe juures langeb kasumlikkus veelgi kiiremini," oli Jankelevitsh murelik.

Ka teist poolaastat ei näe ta palju rõõmsamates toonides. "Haigekassa kärbib ja patsientide ostujõud ei kasva, mistõttu tähendavad järgnevad kuud meie jaoks suurt ebamäärasust."

Eesseisvad sügis ja talv tekitavad ka Modys suure tööpuuduse tõttu kõhedust.

"Jääb vaid oletada, mis saab kroonilistest haigetest, kes end enam ravida ei jõua, ja kuidas see mõjub tervishoiusüsteemile tulevikus," kommenteeris ta.

Kommentaar
Joel Kukemelk
LHV Panga analüütik

Ravimitööstus on stabiilsema nõudluse tõttu suurest tulude langusest pääsenud. Näiteks Pfizeri tulu kukkus aastataguse perioodiga võrreldes umbes 9 protsenti, Merckil 5 protsenti ja Wyethil 5protsenti.

Kulude kokkuhoid võimaldas sarnaselt teiste USA börsiettevõtetega lüüa ka kasumiootusi ning investorid on esimese poolaasta tulemused hästi vastu võtnud. Paljud ravimitööstuse ettevõtted kas kinnitasid või muutsid teise kvartali järel oma aastalõpu kasumiprognoose paremaks.

Tulevikku vaadates on paljudele ravimitööstuse ettevõtetele probleemiks eelkõige lõppevate patentide rohkus - siinkohal võib ära mainida Eli Lilly, keda just see probleem aastail 2011-2015 kõige rohkem kummitama hakkab - ning suurimaks väljakutseks ühinemisjärgsete sünergiate esile toomine. Näiteks aasta alguses 68 miljardi dollari eest sõlmitud kokkulepe Pfizeri ja Wyethi ühinemiseks näeb aastaks 2012 ette ligikaudu

20 000 töötaja vähendamist ning 4 miljardi dollari suuruse aastakasumi saavutamist.

taust
-Lätis on olukord parem kui Leedus
-Leedus on inimesed väga tugevalt kulutusi piiranud, lisaks tuuakse ravimeid Poolast, kirjeldas GlaxoSmithKline Eesti juht Akshay Mody.
-Lätis on üldine majandusseis kehv ja haiglates on kulutusi piiratud. Samas on riik võtnud seisukoha, et ambulatoorset arstiabi tuleb säilitada, mis annab omakorda võimaluse statsionaaris plaanitud suuri piiranguid ellu viia. Erinevalt Eestist ei ole Läti statsionaarses arstiabis reforme tehtud, seal on seisak olnud, rääkis Mody.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. August 2009, 07:29
Otsi:

Ava täpsem otsing