Katre Pilvinski • 25. mai 2010 kell 18:10

Ettevõtja: laenu võetakse ettevaatlikult

Laene ja liisinguid on vähem väljastatud ka seetõttu, et ettevõtjad on muutunud ettevaatlikumaks, märkis Torma POÜ enamusosanik Ahto Vili.

"Mingist hoiustamisest juttu olla ei saa, kuna seda raha polegi mida hoiustada, kuid kevadtööde laenu võtsime küll," kommenteeris Vili Eesti Panga statistikat, mille järgi laenude ja liisingute väljastamine ettevõtjatele on vähenenud aasta jooksul, kuid hoiuste maht on samal ajal kasvanud. 

"Oleme ka paari viimase aasta jooksul laenu võtnud ning laenuküsimine on viimasel ajal raskemaks muutunud," kinnitas ta. „Pangas on igal juhul selline tunne küll, et ega sind õigeks ja valgeks inimeseks ei peeta,“ märkis ta.

Samas tõdes Vili, et pangast võib aru saada ka, kuna need jutud peavad paika, et põllumehele on makstud oma toodangu eest tunduvalt vähem. "Võrreldes 2008. aastaga oleme 2009. aastal saanud kusagil 30% oma toodangust vähem raha ja kindlasti see muudab õigustatult pangad valvsamaks. Numbrid kõnelevad oma keelt," rääkis ta. 

Vili arvates on laene ja liisinguid vähem väljastatud ka seetõttu, et ettevõtjad on muutunud ettevaatlikumaks. "See, et ma ikka suudan laenu hallata ja maksta ja ikkagi üle oma võimete ei elaks, on teinud väga ettevaatlikuks. Kehv on see, et täna põllmajanduses tulevikuprognoose ei saa teha. Piima hind lepitakse ühe kuu peale kokku," tõdes ta.

Hetkel kuum