Kadri Paas • 30. mai 2010 kell 10:01

Kreeka, loobu eurost!

Briti analüütikud soovitasid Kreekal vabatahtlikult eurost loobuda, kuna vastasel korral ei suudagi Kreeka enda võlakoormaga kunagi toime tulla, kirjutab The Sunday Times.

Londonis asuva Majandusuuringute Keskuse analüütikute hinnangul peaks Kreeka eurost loobuma, võtma taas käibele rahvusliku valuuta, misläbi suudaksid nad brittide hinnangul enda võlgade käes ägava majanduse kiiremini taastada.

Ühtlasi väidavad britid, et juhul, kui Kreeka võtaks taas kasutusele rahvusliku valuuta, õnnestuks neil ka kiiremini riigi eksport taastada ning seeläbi majandus uuesti jalgele aidata.

Samas tähendaks Kreeka võimalik otsust eurost loobuda seda, et Kreeka suured võlausaldajad Saksamaa ja Prantsusmaa pangad häviksid miljardite eurodega.

Eile Kreeka pealinnas Ateenas esinenud Majandusuuringute Keskuse juht Doug McWilliams ütles, et küsimus on eelkõige ajastuses.

"Loobudes eurost võib Kreeka rahvuslik valuuta väärtus langeda maksimaalselt 15%. Samas, arvestades Kreeka võlakoormust, võib riigi võlakoormus euroga jätkatest tõusta üleöö 120% SKT-st 140%-ni SKT-st," rääkis analüütik.

McWilliams lisas, et arvatavasti peab Kreekale soovitatud eeskuju järgima ka Hispaania, Portugal ja Itaalia. Samas ei ole analüütiku hinnangul Itaalia võlakoormus eelnevalt nimetatud riikidega võrreldavas suurusjärgus.

Hetkel kuum