Romet Kreek • 19. juuli 2010 kell 8:51

Soros: USA ei tohiks lõpetada majanduse elavdamist

Miljardärist investor George Soros ütles, et USA seaduseloojad võiksid loobuda korrutamast, et majanduse elavdamise meetmetest tuleb loobuda.

„Ma arvan, et meetmete väljatõmbamise ajastus on vale,“ ütles tuleval kuul 80aastaseks saav George Soros Hamptons Institute’i esinedes. „Töötuabiraha kärped, osariikide abi kärped, mis nagunii kaotavad maksutulu, töötaksid vastu kasvu taastamisele, mis on ainus tee kasvada finantskriisi probleemidest välja.“  

Soros märkis, et USAs puuduvad inflatsioonimärgid ning 10aastane valitsuse võlakirja tootlus on alla kolme protsendi ehk tänavuse aasta madalamal tasemel. Sarnaste kommentaaridega on Soros esinenud ka Euroopa suhtes. Kui Saksmaa surub peale defitsiidi kärpimist, saadab see Euroopa deflatsioonilisse tsüklisse.

President Barack Obama kutsus nädalavahetusel üles Vabariiklasi lõpetama seadusloome blokeerimist, et pikendada töötutele soodustusi ning toetamaks väikeettevõtete laienemist.

„Kui nõudlus tuleb tagasi, siis näete intresside üles liikumist,“ ütles Soros. „Siis on aeg kärpimisteks, mitte nüüd.“

Euroopa pangad on ebapiisavalt kapitaliseeritud ja sel kuul avaldatavate pankade stressitestide tulemused ei peegelda olukorra tõsidust, kuna testide aluseks on vanad ja ebapiisavad kapitaliseerituse reeglid.

Soros kritiseeris hiljutises New York Review of Books artiklid Saksamaad, mis soovib kehtestada nõrgematele maadele karmid reeglid ning vähenda ka enda defitsiiti.

„Isegi, kui eelarveeesmärgid saavutatakse, on raske näha, kuidas nõrgemad maad taastavad oma konkurentsivõime ja hakkavad kasvama," ütles Soros. „Kuna valuutat devalveerida ei saa, nõuab konkurentsivõime taastamine palkade ja hindade kärpeid, mis toodab deflatsiooni.“

Hetkel kuum