Sirje Rank • 23. september 2010 kell 7:46

Ukraina kavandab liberaalset maksureformi

Ukraina valitsus esitas eile parlamendile uue maksukoodeksi eelnõu, mis on asepeaministri sõnul Euroopas üks liberaalsemaid ning mille eesmärk on tuua riiki välisinvesteeringuid.

Koodeks näeb ette rea maksumäärade langetamise ning keerulise maksusüsteemi lihtsustamise. Riiklike maksude arv kahaneks selle järgi praeguselt 29 maksult 19 maksule ning kohalike maksude arv 14 maksult neljale maksule, vahendas Ukraina uudisteagentuur.

Ettevõtte tulumaks alaneks eelnõu järgi aastaks 2016 järk-järgult 25 protsendilt 16 protsendile. Alustavad ettevõtted on viieks aastaks maksust vabastatud. Kergetööstuse, hotelli, laeva- ja lennukiehituse firmad saavad maksuvabastuse kuni kümneks aastaks.

Käibemaks alaneks praeguselt 20 protsendilt 17 protsendile aastaks 2014 ning maksu tagastamine muutuks automaatseks.

Üksikisiku tulumaks on kavandatud kahe maksumääraga – 17% maksavad maksu need, kelle kuusissetulek on suurem kui 10 miinimumpalka. Väiksema tulu saajad on maksustatud 15%ga.

5%ga on maksustatud ka pangahoiused, millelt saadav intress ületab kuus kaks miinimumpalka (hoiused, mis on suuremad kui 200 000 grivnat).

 Uus maksukoodeks nõuab suurtelt ja keskmise suurusega firmadelt deklaratsioonide esitamist elektroonilisel kujul, kasutades elektroonilist allkirja.

Samuti näeb koodeks ette kinnisvaramaksu kehtestamisse, mis oleks ühtlaselt kehtestatud kohalik maks.

Koodeks jõustuks tuleva aasta 1. jaanuarist.

Ukraina president Viktor Janukovitš tahab näha, et tuleva aasta riigieelarve oleks juba koostatud uue maksukoodeksi alusel.

Ukraina asepeaminister Boriss Kolesnikov kommenteeris ajalehele Financial Times, et valitsusel on tõsine eesmärk tuua riiki rohkem välisinvesteeringuid ja edendada kohalikku ettevõtlust, kehtestades selleks „ühe kõige liberaalsema maksukoodeksi“.

Kui valitsusel õnnestub maksutulusid kasvatada, on see suur abi riigile, mis praegu toetub IMFi 15 miljardi dollari suurusele abilaenule. Varimajanduse osakaal riigis on ca 40-50%.

Hetkel kuum