Katre Pilvinski • 2. oktoober 2010 kell 9:16

Kartelli avastamine distsiplineeriks

Kuna Eestis pole tänaseks praktiliselt kartellileppeid avastatud, mõjuks mõne tuvastamine kindlasti distsiplineerivalt ning nii mõnigi hinnatõus jääks ära, märkis põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder.

Tere ja Selveri kontorite läbiotsimist kommenteeris Seeder, et see on konkurentisameti pädevus ja kohustus kontrollida neid asju. "Mis puudutab üleüldist hinnatõusu, siis ma arvan, et see on hästi keeruline valdkond nii Eestis kui Euroopas tervikuna."

"Enamasti kõikide kaupade puhul kipub see nii olema, mitte ainult piima, leiva või bensiini puhul. Kui tõstab üks, tõstab kohe ka teine ja kolmas kett hindu," rääkis minister. Ta lisas, et peaaegu alati ja kõikide oluliste kaupade puhul kipuvad hinnad ühel ajal tõusma.

Seeder tõdes, et kas see tuleneb elutervest konkurentsist, kus pole võimalik müüa kallimalt kui konkurent ja ei ole soovi müüa odavamalt, kui konkurent. "Või, kas see tuleb sellest, mis on turumajanduse põhimõte või seadusevälistest ja ebaseaduslikest kokkulepetest, selle vahe tegemine on hästi keeruline ja eks konkurentsiamet peab sellega tegelema."

"Ma ei õigusta hinnatõuse, aga samas ma ei saa süüdistada kedagi seni kuni pole fakte. Tarbijana ma loomulikult ootaks ja näeks, et kaubad oleks odavamad, aga emotsionaalselt ma ei saa praegu kedagi süüdistada," nentis ta.

"Ma ootan küll huviga konkurentsiameti läbiotsimise tulemust selles mõttes, et ega Eestis pole ju praktiliselt kartellileppeid tänaseks avastatud. Ma ei süüdista praegu konkreetselt ei Selverit ega Teret ega kedagi teist," sõnas Seeder.

"Arvan, et küllap neid hinna läbirääkimisi, mis seadus ette ei näe, on siin Eestis erinevate kaupade puhul ja erinevatel aegadel peetud, aga seda ei ole kas teadvustatud ja tähtsustad või ei ole siis uurimine kuhugi viinud," ütles minister.

"Küll oleks hea, kui sellised asjad hakkavad ka välja tulema ja, et konkurentsiamet suudab ka midagi tõestada. Nagu ma ütlesin on see keeruline valdkond, aga iseenesest kui suudetakse pääseda sellistele asjadele ligi see näitab ametkonna tugevust ja haldussuutlikust ning näitab, et seadused toimivad," lausus ta.

Minister nõustus, et selle tulemusel võiks mõni hinnatõus ära jääda. "Kui see ka profülaktilist mõju avaldab, et tootjad, töötlejad, kaupmehed teavada, et neid ikkagi jälgitakse - see kindlasti distsiplineerib," ütles Seeder.

 

Hetkel kuum