Kadri Jakobson • 12. oktoober 2010 kell 3:02

Kes laenasid Seppikute firmale 130 miljonit?

Siim ja Sulev Seppiku MultiVara, mis on tehinguid teinud Edgar Savisaarele laenu andnud ettevõtjaga, sai tundmatutelt isikutelt laenu 130 miljonit krooni.

2009. aasta MultiVara majandusaasta aruandest selgub, et lisaks juriidilistele isikutele on Multivarale ka üks omanikega mitteseotud eraisik andnud intressivabalt laenu kaheksa miljonit krooni.

Kokku on MultiVara eelmise aasta lõpu seisuga võtnud laenu 159 miljonit, samas on ettevõtte varade maht 158 miljonit krooni.

MultiVara omanik Sulev Seppik ei soovinud kommenteerida laenude päritolu. Küsimusele, kellelet laenas Seppikute firma 130 miljonit krooni, vastas ta: "Ei või öelda. Ma ei taha kommenteerida mingisuguseid enda bilansikirjeid. Ma ei kujuta ette, kellele see võiks huvi pakkuda."

"Võin niipalju öelda, et tegemist oli tingimusliku tehinguga ja see ei ohusta otseselt meie ettevõtte omakapitali. Tingimuslik selles mõttes, et peab saabuma mingi tingimus selleks, et see nõue nii suur oleks. Juhul, kui tingimust ei saabu, siis nõuet pole,“ lisas Seppik. 

"Sõlmitud tehingu raames kohustus MultiVara tasuma teatud summa tingimusel, et teatud vara eest pakutakse teatud hinda. Tänast turuolukorda arvestades ei ole selliselt fikseeritud pakkumise saamine reaalne ning kui ka oleks, suureneks vastava summa võrra ka MultiVara aktivad ehk igal juhul ei oleks omakapital negatiivne,“ on kirjas majandusaasta aruandes.

MultiVara on ka ise laene välja andnud. Kokku oli MultiVara 2009. aasta lõpu seisuga laenanud 69 miljonit krooni. Enamus laene on antud intressiga 5-8%, üks kaheksa miljoni kroonine laen intressiga 30%.

Multivara majandusaasta aruandes on audiitor juhtinud tähelepanu sellele, et lühiajalised kohustused 81,5 miljonit krooni ületavad käibevarasid 18,7 miljoniga.

MultiVara müüs kaks aastat tagasi maha osaluse laevade agenteerimisega tegelevas ettevõttes Baltic Maritime Service. Ostjaks oli ettevõte Blueray Invest, mis kuulub samale ettevõtjale, kelle teine Eesti tütarfirma aitas eelmise aasta oktoobris Savisaare likviidsusprobleemi lahendada.

Pool aastat hiljem ostis aga Sulev Seppikule kuuluv Enerqvist osaluse 59 000 krooniga tagasi. Selle tehingu toimumise ajal oli Neitsisaartel peituva omaniku Eestis tegutseva tütarfirma palgal vastne Tallinna Keskkonnaameti juht Otto Popel.

Jääb arusaamatuks, miks liikus osalus lühikeseks ajaks Neitsisaartele ja siis sealt tagasi.

Multivara käive 2009. aastal oli 11, 4 miljonit krooni, kahjum üle 27 miljoni. Multivaral on 100% suurune osalus 2009. aasta lõpu seisuga firmades Hexanor ja Hexanor Haldus, 50%ne osalus on ettevõtetes RevalBaum, Hexanor Plus ja Hexanor Vilnius.

Hetkel kuum