Aivar Hundimägi • 20. jaanuar 2011 kell 7:36

Kapo uurib Savisaare laenuasju

Kaitsepolitsei võttis läinud nädalal arhiivist välja Tallinna linnapea Edgar Savisaare korruptsioonitoimiku, mis sisaldab andmeid Savisaare laenutehingute kohta.

Savisaar ütles aasta lõpus Äripäeva küsimusele vastates, et tema laenuasjadega tegeles Ain Seppik. Viimane väitis, et möödunud aasta 22. detsembri Äripäevas ilmunud skeem Savisaare rahastajate seostest Vene ettevõtjatega, on ajakirjanike fantaasia vili.

Uurides Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele laenuandja tausta, avastas Äripäev eelmise aasta lõpus avalikest registritest seose Venemaa peaministri Vladimir Putini lähikonda kuuluvate inimeste ja Savisaare likviidsuskriisist päästnud offshore-firma vahel. Jõudsime nende üllatavate seosteni pärast seda, kui avalikkus sai teada, et Põhja prefektuur on algatanud Savisaare suhtes väärteomenetluse, kuna ta pole korrektselt täitnud majanduslike huvide deklaratsiooni.

Eelmise aasta oktoobris kirjutas Äripäev, kuidas Tallinna abilinnapea Deniss Boroditši pani Tallinna keskkonnaameti uueks juhiks Otto Popeli, kes omakorda on seotud Edgar Savisaarele 2009. aastal lühiajaliselt 2,7 miljonit krooni laenanud osaühinguga Bravotex.

Popel töötas oktoobri alguseni ettevõttes Blueray Invest, mille omanikuks on Briti Neitsisaartel registreeritud Primelight Overseas Holding. Sama offshore-firma on ka Savisaarele raha laenanud Bravotexi omanik. Asjaosalised pole olnud nõus ütlema, kes on selle offshore-firma taga ehk kes tegelikult Savisaare rahahädast välja aitas.

Primelight Overseas Holdingu tausta uurides selgus, et tal on ka Šveitsis tütarfirma Novafield GmbH, mida juhib Saksamaa kodanik Joachim Nedela. See mees on aga seotud mõjukate Vene ettevõtjatega, kes omakorda kuuluvad Venemaa peaministri Vladimir Putini lähikonda ning on seotud Keskerakonnaga koostööd tegeva parteiga Ühtne Venemaa.

Kõige huvitavam on Nedela side advokaat Victor Khmariniga, kelle kohta on öeldud, et ta kuulub Venemaa peaministri Vladimir Putini 13 parima sõbra hulka. Khamarin ja Putin lõpetasid 1975. aastal koos tollase Leningradi Riikliku Ülikooli õigusteaduskonna.

Khmarinil on Šveitsis firma North Venture GmbH, mille tegevusalade hulgas on oma- kui välismaiste ettevõtete omandamine, haldamine ning investeeringute tegemine, eriti nafta- ja gaasitööstuse valdkonnas. Selle ettevõtte juhatuses on Savisaarele laenu andnud offshore-firmaga seotud Nedela.

North Venture GmbH teiseks omanikuks Khamarini kõrval on Jakutskist pärit Afanasy Maksimov, kes on ettevõtja ja Putinit juhitava partei Ühtne Venemaa liige. Tema hüüdnimeks on Mimino ning 1990ndatel oli Maksimov Interpoli poolt tagaotsitav USAsse salakaubaveo eest.

Nedela juhitavas firmas Novafield GmbH kuulub 91% Savisaarele laenu andnud Primelight Overseas Holdingule, 9% suurune osalus on aga Eesti firmal Ettur. Selle ettevõtte omanikud ja juhatuse liikmed on Hannes Rosin ja Mihkel Kõrgmaa. OÜ Ettur on olnud seotud Keskerakonda rahastanud Siim ja Sulev Seppiku erinevate firmadega. Vennad Seppikud on Tallinna abilinnapea Denis Boroditši endised äripartnerid ja head tuttavad. Sulev Seppik aga juhib Savisaarele 2009. aastal laenu andnud Bravotexi.

Savisaar on üritanud varjata neid inimesi, kes tegelikult 2009. aastal talle lühiajalist finantstuge pakkusid. Samuti viitab 22. detsembri Äripäevas ilmunud skeem, et varjata on üritatud ka raha päritolu. Ain Seppik ütles eelmise aasta lõpus Äripäevale antud videointervjuus, et nimetatud laenutehingud on politsei poolt kontrollitud. Kapo huvi aga viitab sellele, et Savisaare laenuteema on endiselt politsei huviorbiidis. Põhja prefektuuri väärteomenetlusest jäi õhku mitmeid olulisi küsimusi, millele Savisaar ise ja ka tema laenutehingutega seotud Seppikud ei soovinud vastuseid anda.

Hetkel kuum