Sirje Rank • 11. november 2010 kell 11:05

Barroso: EL võib iirlasi vajadusel aidata

Investorid jätkasid Iirimaa võlakirjadest pagemist – Euroopa Komisjon lubab, et Iirimaad hätta ei jäeta.

„Oluline on teada, et meil on Euroopa Liidus ja euroalal olemas kõik vajalikud instrumendid, mida kasutada, kui vajadus tekib, kuid mingeid spekulatsioone ma tegema ei hakka,“ ütles Barroso agentuuri Reuters vahendusel Soulis, kus toimub G20 maailma juhtivate riikide tippkohtumine.

Iirimaa püüab toime tulla euroala rängima eelarvedefitsiidiga ning veenda investoreid, et ei vaja samasugust abi nagu Kreeka tänavu kevadel ELilt ja IMFilt.

Iirimaa hädad rõhuvad eurot. Täna odavnes ühisraha USA dollari suhtes 1,3734 dollarile, puutudes eile juba ka 1,3671 dollari taset. Agentuuri Bloomberg andmeil on see nõrgim näit 5. oktoobrist.

 Survet eurole lisas teade, et kolmandas kvartalis on Hispaania majanduskasv kahe kvartali järel taas stagneerunud – põhjuseks kõrge tööpuudus ning valitsuse kärpekavad.

Teisalt avaldas Prantsusmaa rahandusminister Christine Lagarde toetust Saksamaa seisukohale, et euroala uus kriisihaldusmehhanism, mis vahetaks välja kevadel ad hoc kokku pandud ajutise abifondi, peab osa vastutust asetama investorite õlule.

„Kõik osanikud peavad osa saama nii konkreetse olukorra kasumites kui kahjumites,“ ütles Christine Lagarde agentuurile Bloomberg antud intervjuus.

Ehkki Saksamaa on selgelt rõhutanud, et uus mehhanism ei puudutaks juba olemasolevaid võlakirju, on plaan turgudele hirmu nahka ajanud.

„Lagarde nimetas võlgade restruktureerimist ja see on veel üks piisk karikasse,“ ütles HSBC Holdings Plc osakonnajuht Steven Major. „Väga paljud investorid ja kauplejad ei ole tänaseni veel aru andnud, et restruktureerimine võib tõesti aset leida.“

Iirimaa kümneaastastelt riigivõlakirjadelt nõudsid investorid täna tootlust 8,81%, Portugali võlakirjadelt 7,31%, vahe Saksa võlakirjadega vastavalt rekordilised 6,52 ja 4,84 protsendipunkti.

Täna kirjutas Saksa Handelsblatt anonüümsetele valitsusallikatele viidates, et EL kaalub, kas Iirimaa vajaks abistamist IMFiga kahasse loodud 750 miljardi euro suurusest kriisimehhanismist. Iirimaa ise pole veel abi palunud, kirjutas leht. Sama kinnitas nädala hakul Dublinit väisanud Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn.

Läinud nädalal alustas Euroopa Keskpank taas mitme nädala pikkuse vaheaja järel euroala perifeeriariikide võlakirjade tugioste. Analüütikud kahtlevad, kas keskpank suudab voolu peatada.

„Olukorras, kus kolmel euroala riigil ei ole sisuliselt kapitaliturgudele juurdepääsu, võib mõju regioonile tervikuna taas süsteemseks muutuda,“ kommenteerisid Royal Bank of Scotlandi analüütikud.

 

Hetkel kuum