15. november 2010 kell 6:23

Hiina aktsiaturul toimus minikrahh

Hiina aktsiaturg sai reedel viimase viieteist kuu suurima löögi. Investoreid sundis väärtpabereid müüma hirm, et inflatsiooni pidurdamise nimel võib Hiina keskpank tõmmata piduri peale ka riigi kiirele majanduskasvule.

Mandri-Hiina aktsiaturgu kajastava Shanghai Composite indeksist rööviti päevaga 5,2%. Viimati nähti turgudel sellist langust 2009. aasta 31. augustil. Hiinast alanud langus levis üle suure ilma ja kergelt sai räsida isegi Tallinna börs.

Väikese börsikrahhi põhjuseks olid alarmeerivad makrouudised.

Neljapäeval toodi nimelt välja Hiina oktoobrikuu inflatsiooninumber, mis näitas viimase kahekümne viie kuu kõrgeimat, 4,4protsendist taset. Hinnasurvet tekitasid toiduained, mille hinnad on riigis aastaga kosunud tervelt 10,1 protsendi võrra.

Intressimäärade tõstmine tuleb Hiinas igal juhulHindade kiirenenud tõusmine tekitas turgudel hirmu, et Hiina keskpank võib laenuraha kallimaks muutmise tõttu hakata lisaks inflatsioonile ka majanduskasvu pidurdama.

"Arvestades inflatsiooni kiirenemist ja majade hinnakasvu oleme teadlikud, et rahapakkumist tõmmatakse veelgi koomale. Tänase (reedese - toim) ehmatuse börsidel tekitas aga turgudel levinud kuulujutt, et intressimäärade tõstmine võib toimuda juba täna," ütles uudisteagentuurile Bloomberg UOB Asset Management Ltd fondivalitseja Mark Tan.

Investorite hirm intressimäärade tõusu ees on täiesti mõistetav. Alles möödunud kuul tõstis keskpank esimest korda pärast 2007. aastat intressimäärasid. Aastase laenuintress kergitati 5,31 protsendilt 5,56 protsendile. Kui toona oli see veel investorite jaoks üllatus, siis nüüd võetakse intressimäärade tulevast tõusu kui paratamatust.

Maaklerfirma Credit Suisse Group AG prognoosib, et uus intressimäärade tõstmine toimub lähinädalatel ning järgmise aasta keskpaigaks ületab Hiinas inflatsioon juba kuut protsenti.

Majanduse nn jahutamine võib majandust hoogustadaLisaks laenuraha kallinemisele on Hiina keskpank sel aastal tõstnud juba neli korda kommertspankade reservinõuet rekordilise 18,5 protsendini (võrdluseks Eesti pangad on kohustatud 2011. aastast paigutama vaid 2 protsenti hoiuste mahust keskpanga reservkontole). Laenuraha hinna tõstmisega üritatakse hoida inflatsiooni ohjes ning takistada varahindade mullistumist. Kolmandaks on meediast läbi jooksnud spekulatsioon, mille kohaselt võivad välismaalased soetada Hiinas vaid ühe eluaseme inimese kohta.

Kõige selle juures aga arvavad paljud analüütikud, et intressimäärade tõstmisel võib olla hoopis risti vastupidine efekt, sest see meelitab turule juurde veelgi enam spekulatiivset väliskapitali.

Pikas perspektiivis on arenevad turud atraktiivsed"Inflatsioon ja poliitilised riskid muudava Hiina pangandussektori 2011. aasta kasumite hindamise raskemaks. Kasumikasv võib pidurdada laenumahtude vähenemise, suuremate laenuprovisjonide ja võimalike kõrgemate intressimäärade tõttu," arvavad Bank of America Merrill Lynch analüütikud Alistair Scarff ja Michael Li..

Lühiajalises plaanis peaks Hiina aktsiaturg jääma seegi kord tugevalt kõikuvaks.

Investeerimispank Goldman Sachs soovitas möödunud reedel oma klientidele Hongkongi aktsiaturul noteeritud Hiina aktsiatest kasumi välja võtta. Pikas perspektiivis ei maksaks investeerimispanga sõnul aga Hiinat ja arenevaid turge maha kanda. "Arenevate turgude aktsiaid jäävad pikas perspektiivis siiski atraktiivseteks, kuna arenevate riikide majanduskasv püsib kiire ja neis riikides tegutsevad ettevõtted saavad suurte majanduste madalatest intressimääradest kasu," oli Goldman Sachsi sõnum.

taustKõige lihtsam on Hiina aktsiaturule investeerida, ostes New Yorgi börsil kaubeldavat fondi (sümbol FXI), mis jälgib FTSE/Xinhia China 25 indeksi liikumist.

Indeks kajastab Hongkongi börsil noteeritud Hiina suurfirmade (nt. China Mobile, PetroChina, China Life, China Construction Bank jne) aktsialiikumisiKes tahab panustada Hiina turu languse peale, võib osta börsil kaubeldavat fondi sümboliga FXP, mis liigub täpselt vastupidiselt FTSE/Xinhia China 25 indeksiga ja omab veel kahekordset võimendust.Börsil kaubeldavaid fonde (ETF) saab osta täpselt samamoodi kui tavalisi aktsiaid.

Autor: Raivo Sormunen, Silvia Kruusmaa

Hetkel kuum