8. detsember 2010 kell 8:40

Lenihan: kõik maksavad

Iirimaa parlament kinnitas säästueelarve, mis annab nüüd omakorda rohelise tee EL abimiljarditele. Iirlased peavad lähiaastail arvestama kõrgemate maksude ja kärbetega sotsiaaltoetustes.

Iirimaa parlament kiitis ööl vastu tänast heaks valitsuse säästukava, mis näeb juba tuleval aastal ette kärpeid ja maksutõusu kokku 6 miljardi euro ulatuses. Plaanis on suured kärped sotsiaaltoetuste, sealhulgas pensionide, töötu abiraha ja lastetoetuse osas.

Kokku on plaanis säästa tuleval aastal 4,5 miljardit ning maksutõusu pealt veel 1,5 miljardit eurot. „Kõik maksavad, ja kes rohkem saab maksta, maksab rohkem,“ ütles rahandusminister Brian Lenihan.  Peaministri aastapalka kärbitakse 14 000 euro võrra, ministrite palka 10 000 euro võrra. Avaliku teenistuse palga ülempiiriks kehtestati 250 000 eurot.

Iirimaa eelarvedefitsiit on sel aastal rekordilised 32 protsenti SKP-st. Tuleval aastal peaks see vähenema 12 protsendile. Lenihan loodab ka, et kerge majanduskasv aitab eelarvedefitsiiti samuti parandada. Aastatel 2011-2014 peaks majanduskasv tulema 2,75 protsenti.

Parlamendi opositsiooniparteid kritiseerisid teravalt valitsuse kriisieelarvet, väites et valitsus tahab aastatepikkuse deflatsiooni lühikese ajaga muuta kasvuks. Sinn Feini liige Pearse Doherty nimetas uut eelarvet ökonoomiliseks enesetapuks ning heitis peaministrile ette, et viimane müüb Iiri rahva maha.

 „Me peame surnud ringist välja murdma,“ vastas Lenihan. Mitte ainult Iiri riik, vaid ka pangad ja nende osanikud peavad leidma pangakriisi lahendamiseks miljardilisi summasid, märkis Lenihan.

Iirimaa peab rekordilise eelarvepuudujäägi kontrolli alla saama, kuna sellest sõltub EL ja IMF-i finantsabi saamine. Iirimaa on esimene riik, kes saab abi euro 750 miljardilisest päästefondist.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum