14. detsember 2010 kell 9:10

Plaan B: Slovakkia valmistub eurotsoonist lahkuma

Slovakkia peab välja töötama „plaani B“ eurost loobumiseks ja naasmiseks oma raha juurde, et kaitsta end, kui Euroopa võlakriis edasi laieneb, ütles parlamendi spiiker Richard Sulik.

Euroopa võlakriisiga ümberkäimine on „kaugel vastutustundlikkusest“, kirjutas Sulik kohaliku majanduslehe Hospodarske Noviny arvamusartiklis. Riigid, mis on olnud fiskaalselt ettevaatlikud, võivad sattuda hätta, kui nad peavad osalema oma võlgnikest kaasriikide päästmises, arvab Sulik. „Slovakkia jaoks on aeg lõpetada eurotsooni liidrite pime usaldamine ja olla valmis plaaniks B,“ ütles Sulik, kes on ühtlasi valitsuskoalitsiooni kuuluva SaS partei esimees.

„Kuna me oleme liiga väike riik mõjutamaks Euroopa Liidu tegevust, peame me vähemalt kaitsma väärtusi, mida Slovakkias elavad inimesed on loonud,“ kirjutas Sulik.

2009. aastal eurole üle läinud Slovakkia on ainus riik 16nest eurotsooni liikmest, kes keeldub Kreeka päästmises osalemast. Peaminister Iveta Radicova administratsioon on kutsunud üles lubama võlgades liikmesriigid pankrotti minna, kaasates potentsiaalsete kadude jagamisse ka erasektori.

EL peaks olema valmis loobuma selliste riikide nagu Kreeka rahalisest toetamisest, kui ei ole täidetud abikriteeriumid ning need peaksid ühtlasi olema osa mis tahes püsivast abimehhanismist, kirjutas Euroopa Koostöö- ja Arenguorganisatsioon (OECD) täna ühes oma rutiinsetest ülevaadetest.

 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum