Anu Jõgi • 22. detsember 2010 kell 21:00

Näpuvead põhjustavad nii naeruturtsatusi kui segadust

Kui rääkida lemmikutest, siis need on sellised vead, kus kas siis elementaarsest täheveast või väiksest mõtlemispraagist tulenevalt muutub asi iseenda vastandiks.

No näiteks. Tallinna sadama kaudu liigub juba Kasahhi kivisütt, metalle ja naftat. Selle kohta käis repliik: "Me pole nende jaoks must plekk, vaid nad teavad meid." Selgitamise peale ilmnes, et nad pole pigem ikka valge laik kui must plekk. Nii siis jäigi.

Või siis viga Tallinna linnapea Edgar Savisaare deklareerimata jäänud laenust rääkinud loost: "Kas politsei on väärtteomenetluse algatanud?" Väärt teo uurimine on kena täiendus majanduslehes sagedamini ette tulevate väärpaberite-liiki eksimustele.

Vahel võib ühe tähe muutus asja olemust ootamatust küljest avada. Nii sai kinnisvarafirmade liidu juhist korraks kinnisvarafirmade kiidu juht. Ega ta päris vale pole, on ju erialaliidu juhi eesmärk peale süsteemi puuduste parandamise ka tublide kiitmine.

On ka näide sellest, kus suurem arv pole alati parem. "Erakonnaseaduse ja karistusseadustiku paragrahviga toimus kümne kuu jooksul kummaline metamorfoos. Jaanuaris seisis eelnõu seletuskirjas, et keelatud annetuse vastuvõtmise kohta on seadus liiga leebe. Novembriks oli aga toimunud 360kraadine pööre." Alguses tagasi? Milles siis metamorfoos seisneb? Tegelikult oli pööre vaid 180 kraadi.

On-line-variandis lisab programm meil täiendamisel olevatele uudistele reipa punase kirjakese hüüumärgiga: tuleb lisa! Kutsuv ja igati põhjendatud paljude uudiste puhul, aga muutub kohatuks kurbade sünduste kajastamisel. Näiteid parem ei too.

Ja lõpetuseks õpikunäide koma kasutamise vajalikkusest. Veebipealkiri "Ettevõtjad müüge Skandinaaviasse!" ärimees Joakim Heleniuse reipa pildiga mõjus nagu üleskutse ettevõtjaid maha müüma. Koma paneku järel tähendus muutus.

Hetkel kuum