Sirje Rank • 23. detsember 2010 kell 15:10

Ka Fitch kärpis Ungari reitingut

Reitinguagentuur Fitch kärpis täna Ungari reitingu madalaimale investeerimisjärgui tasemele, liitudes nii teiste agentuuridega, mis on uue valitsuse eelarvepoliitika küsimärgi alla seadnud.

Fitch kärpis Ungari reitingut ühe pügala võrra tasemele BBB-, jättes väljavaate negatiivseks, vahendas Bloomberg. Järgmine reitingukärbe annaks Ungari võlakirjadele seega juba rämpsvõlakirja reitingu.

"Oleme nüüd kuristikust vaid sammu kaugusel," ütles Intesa Sanpaolo SpA ökonomist Gyorgy Barta.

"Ungari reitingu kärpimises kajastub eelarvepositsiooni oluline halvenemine lähiaastate perspektiivis, samas kui suhteliselt suur avaliku sektori võlg koos pankade ja eraisikute suure laenukoormaga, mille hulgas moodustavad suure osa valuutalaenud, muudavad riigi kergesti haavatavaks," kommenteeris Fitchi Ida-Euroopa osakonna juht Ed Parker.

Ungari on Euroopa Liidu Ida-Euroopa liikmesriikidest kõige suurema võlakoormaga riik – valitsussektori võlg küünib tänavu hinnanguliselt 79%-le SKPst.

Forint odavnes 0,5 protsenti, 288,68 forintile eurost ning börsiindeks BUX langes 0,8%. Ungari võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind kerkis 376,8 baaspunktile.

Ungari peaminister Viktor Orban riigistas erapensionifondid ning kehtestas rea uusi makse, et kärpida eelarvedefitsiit 3% alla SKPst ning korvata tulumaksukärped.

Fitch möönis, et ilmselt õnnestub Ungaril eelarvedefitsiit tänavuselt 3,8%-lt SKPst tuleval aastal nõutud normi suruda. Samas toimub see paljus täiendavate erakorraliste tulude abil, mis lükkab defitsiidiprobleemi vaid tulevikku edasi.

Orbani plaanid liiguvad eelarve tasakaalustamise osas vales suunas, nentis Fitch. "Pensionireformi tagasipööramine ja selge eelarvestrateegia puudumine lähiaastateks õõnestab usaldust riigi rahanduse jätkusuutlikkuse suhtes," märkis agentuur.

Reitinguagentuurid võtsid Ungari reitingu vaatluse alla tänavu juulis, kui riigi kõnelused IMFiga majanduspoliitika osas ummikusse jooksid. Ungari oli esimene ELi riik, mis 2008. aastal IMFilt abipaketi sai. Orban lõpetas IMFiga koostöö, teatades, et vajab majanduspoliitika tegemiseks vabadust.

Moody's kärpis Ungari reitingut kahe pügala võrra detsembri alguses tasemele Baa3, mis on madalaim investeerimisjärgu reiting. S&P kinnitas novembri alguses Ungari reitingu tasemel BBB-, mis on aste kõrgemal rämpsu staatusest.

Hetkel kuum